Galaxie ve stínech: Kolem Mléčné dráhy by se měla ukrývat asi stovka nenápadných galaxií

Už dlouho víme, že Mléčná dráha není v našem „koutu“ vesmíru osamocená. Jako u mnohých dalších spirálních galaxií i Mléčnou dráhu doprovází „smečka“ malých galaxií, které se pohybují v naší těsné blízkosti. Prozatím jsme jich detekovali asi 60.

Největší z nich je přitom nepravidelná trpasličí galaxie známá jako Velké Magellanovo mračno, jejíž hmotnost dosahuje asi 1 procenta hmotnosti Mléčné dráhy. Je od Mléčné dráhy vzdálená asi 163 tisíc světelných let a obsahuje množství plynu a prachu, díky čemuž tam právě probíhá horečnatá tvorba nových hvězd.

Ethan Nadler z amerického institutu Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology (KIPAC), a také ze Stanford University, se svými kolegy nedávno analyzoval model vzniku a vývoje galaxií v našem sousedství, který je založený na temné hmotě.

Badatelé dospěli k závěru, že bychom v bezprostředním okolí Mléčné dráhy měli objevit ještě tak asi stovku nebo i více malých a jen velmi slabě zářících galaxií.

Klíčovou roli sehrálo Velké Magellanovo mračno

Vědci uskutečnili sofistikované simulace vzniku a vývoje galaxií. Do těchto simulací zahrnuli známé poznatky o temné hmotě. Klíčovou roli v jejich simulaci sehrálo Velké Magellanovo mračno a poznatky, podle nichž Mléčné dráha této trpasličí galaxii v minulosti „ukradla“ šest satelitních galaxií.

Z tohoto scénáře vyplývá, že Velké Magellanovo mračno se asi před 2,2 miliardami let těsně přiblížilo k Mléčné dráze. Z toho pak badatelé nakonec odvodili, kolik bychom ještě měli nalézt malých galaxií v sousedství Mléčné dráhy.

Astronomové jsou dnes schopni pozorovat tak malé galaxie, že mají celkovou hmotnost hvězd asi na úrovni stovek Sluncí. Podle výsledků simulací Nadlerova týmu by měly existovat i nesmírně slabě zářící mikro galaxie s ještě asi stokrát nižší celkovou hmotností hvězd.

Pro astronomy by se teď mohly stát novou výzvou. Tento výzkum je součástí úsilí o pochopení toho, jak temná hmota, jejíž podstata je pro nás stále záhadou, ovlivňuje vývoj vesmíru v měřítku menším, než je velikost Mléčné dráhy.

Diskuze (6) Další článek: Konkurence pro českou chytrou karanténu? MIT vytvořilo trasovací systém, který je zcela anonymní

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Simulace, Slunce, Stanford University, ASI, Velký Magellanův, Magellan, Mléčná dráha, Halo, Dráha, Mračno, Hmotnost, Součást úsilí, Galaxie, Trpasličí galaxie, Temná hmotaRobotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály