Gates vysvětluje, jak americká armáda bojuje proti komárům – nejsmrtonosnějším zvířatům na světě

  • Bill Gates představuje Výzkumný ústav Waltera Reeda
  • Tato instituce se zabývá výzkumem léků proti malárii
  • Spravuje také největší sbírku komárů na světě

Nejnebezpečnějším nepřítelem, s nímž se američtí vojáci kdy setkali, je možná poněkud překvapivě komár. Během válečných konfliktů si vyžádal více obětí než bomby nebo kulky, píše Bill Gates na svém blogu Gates Notes.

Jedním z prvních vojenských výdajů Kontinentálního kongresu bylo 300 dolarů na chinin, který měl chránit vojáky generála George Washingtona před malárií. Během občanské války byl jen u vojáků Unie zaznamenán více než milion případů malárie.

Boj proti komárům

Za druhé světové války bylo zaznamenáno téměř 700 tisíc případů malárie, později ve Vietnamu to bylo 50 tisíc případů. Podíváme-li se do bližší minulosti, pak s malárií bojoval každý dvacátý americký voják nasazený v Afghánistánu.

Hledání způsobů, jak ochránit vojáky před komáry, které lze považovat za nejsmrtelnější živočichy na světě, je hlavní prioritou Výzkumného ústavu Waltera Reeda (Walter Reed Army Institute of Research, WRAIR) při americkém ministerstvu obrany.

Gates je přesvědčen, že přestože většina lidí o této instituci patrně nikdy neslyšela, zaslouží si pozornost. Od svého založení v roce 1893 je WRAIR světovým lídrem ve výzkumu nových léků proti malárii, boji proti komárům a v poslední době i vakcín, které mají chránit lidi před nemocemi přenášenými komáry.

Tento výzkum je přínosem nejen pro americké vojáky, ale také pro miliardy lidí žijící v oblastech, kde komáři přenášejí nemoci. Nadace Billa a Melindy Gatesových spolupracuje s ústavem na řadě výzkumných projektů v oblasti malárie a dalších nemocí.

WRAIR se podílel na objevu a vývoji všech léků proti malárii schválených americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Jedná se například o Primachin, Meflochin, Malarone, Tafenochin a Doxycyklin. Pokud jste někdy cestovali do oblasti s výskytem malárie, velmi pravděpodobně vám byl předepsán některý z těchto léků.

Sbírka komárů

Výzkumný ústav ve spolupráci se Smithsonovým institutem také spravuje největší sbírku komárů na světě, která v současnosti čítá více než 1,7 milionu exemplářů. Některé z nejstarších sbíral Walter Reed – armádní major, který pomohl objevit, že žlutou zimnici přenášejí komáři. Právě na jeho počest nese WRAIR jeho jméno.

Takto rozsáhlá sbírka komárů umožňuje výzkumným pracovníkům „poznat svého nepřítele“, protože jim dovoluje hlouběji porozumět obrovské rozmanitosti druhů komárů, kteří obývají celý svět, aby proti nim mohli vytvořit co nejúčinnější obranu.

První linií obrany vojáků je jejich oděv. WRAIR vyvinul uniformy ošetřené insekticidy, které je chrání. Dále jsou to sítě proti komárům a různé repelenty, včetně těch, jež slouží jako maskovací barva. Odborníci také ve spolupráci s firmou GlaxoSmithKline vyvinuli vůbec první vakcínu proti malárii.

Pokusy na dobrovolnících

Jednou z nejpřekvapivějších oblastí výzkumu jsou studie lidské infekce malárie. V rámci tohoto programu získává WRAIR dobrovolníky, kteří souhlasí s tím, že se nechají poštípat komáry nakaženými malárií, a vystaví se tak léčitelné formě nemoci, aby se otestovala účinnost různých prostředků. Může to znít děsivě, ale tyto testy jsou velmi bezpečné.

Dobrovolníci jsou pečlivě sledováni a jsou vyléčeni dříve, než vážněji onemocní. Za posledních 30 let provedli vědci více než 100 pokusů na více než 2 200 dobrovolnících. Tento výzkum výrazně urychlil vývoj experimentálních vakcín a léků proti malárii.

Nejzajímavější je výzkum, který nám pomůže připravit se na hrozby budoucnosti, včetně klimatických změn, které zvýší šíření nemocí přenášených komáry. Jak říká plukovník hlavní entomolog Brian Evans: „Výzvy se neustále vyvíjejí a úkolem WRAIR je držet s nimi krok a zůstat o krok napřed.“

Diskuze (11) Další článek: Fitbit Pay a Google Pay se zatím nespojí, firma udrží obě platební služby

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Léky, USA, Bill Gates, Zvířata, Armáda, komár, Malárie, GlaxoSmithKline, Vojáci, Vietnam, Nadace Billa, Gates, Lék, Komáři, Ministerstvo obrany, Walter Reed, Gates Notes, Melinda Gates, Sbírka, Afghánistán, George Washington, Unie, Volně prodejné léky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie