Geneticky modifikovaná rajčata prý podporují relaxaci a snižování krevního tlaku

Nová geneticky modifikovaná odrůda rajčete se stala první potravinou, která byla vyrobena pomocí nástroje CRISPR–Cas9 a současně ji lze normálně koupit. Zatím tedy jen v Japonsku, ale jednoho dne… kdo ví.

Dotyčná rajčata byla upravena tak, aby obsahovala vysoké hladiny kyseliny γ-aminomáselné (GABA). O té společnost Sanatech Seed se sídlem v Tokiu tvrdí, že může podporovat relaxaci a snižování krevního tlaku.

„GABA je v Japonsku známá sloučenina podporující zdraví. Je to jako vitamín C,“ řekl technický ředitel Sanatech Seed Hiroshi Ezura. „Proto jsme si ji vybrali jako náš první cíl pro naši technologii editace genomu.“

Má to ale jeden háček. Jak upozorňuje Scientific American, zatím neexistují žádné skutečně věrohodné studie, které by tyto údajné účinky kyseliny γ-aminomáselné potvrzovaly.

Už od chvíle, kdy byl prodej rajčat schválen, se tak vedou diskuse o tom, zda nejde spíše o klamavou reklamu. Některé dosavadní analýzy jsou ohledně potenciálních přínosů poměrně pozitivní, nicméně na finální verdikt si ještě nějakou dobu budeme muset počkat.

Diskuze (1) Další článek: Apple byl krátce první firmou s hodnotou tři biliony dolarů

Témata článku: Zdraví, Japonsko, Genetika, Potraviny, Rostliny, Jídlo, Snižování, Scientific American, Relaxace, Rajče, Tokio, Vitamín C, Gabo, Kyselina, Krevní tlakZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Černá díra střední velikosti v trpasličí galaxii se prozradila roztrháním hvězdy

Černá díra střední velikosti v trpasličí galaxii se prozradila roztrháním hvězdy

** Astronomové jsou přesvědčeni, že nalezli dalšího seriózního kandidáta na černou díru střední velikosti ** Nachází se v trpasličí galaxii a dlouho unikala pozornosti. ** V roce 2020 se prozradila, když roztrhala neopatrnou hvězdu ve své blízkosti

Stanislav Mihulka
Černé díryAstronomie
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2