Geneticky modifikovaní komáři nesou smrtící vlohu. Vypustili je na Floridě

  • Britská biotechnologická firma vypustila v USA geneticky modifikované komáry nesoucí smrtící vlohu
  • Na ostrovech Florida Keys by měli komáři s upravenou dědičnou informací pomoci v boji proti komářím přenašečům viru zika a dengue
  • Projekt startuje po jedenáctileté schvalovací „papírové válce“ s federálními i floridskými úřady.

V posledním dubnovém týdnu roku 2021 zahájili pracovníci britské biotechnologické firmy Oxitec na ostrovech Florida Keys vypouštění geneticky modifikovaných komárů tropických (Aedes aegypti). Ze speciálních přepravních boxů vyletí v následujících dvanácti týdnech dvanáct tisíc komářích samečků.  Od místních komárů tropických, kteří tvoří na Florida Keys asi 4 % celkové komáří populace, budou snadno k rozeznání.

Genoví inženýři je vybavili genem pro zvláštní protein, který se po ozáření světlem o správné vlnové délce nápadně rozsvítí. To ale není hlavní inovace geneticky modifikovaných komárů. Ta spočívá ve vnesení genu, jenž usmrcuje samičky, ale samečky šetří. Vědci předpokládají, že se vypuštění komáří samci spáří s divokými samičkami a zplodí s nimi potomstvo. Samčí potomci přežijí a budou s to předávat vlohu dál. Samičky uhynou.

„Genderově diskriminační“ přístup má celkem jasnou motivaci. Jsou to právě samičky komára tropického, kdo saje krev a přenáší celou řadu infekčních chorob. Samečkové krev nesají a choroby neroznášejí. Pokud se vůbec zajímají o potravu, pak sají nektar z květů. Proto jejich vypuštění nepředstavuje zdravotní riziko ani pro obyvatele Florida Keys, ani pro rekreanty přijíždějící na ostrovy za zábavou a odpočinkem.

V současnosti přenášejí floridské samičky komára tropického především virus zika a virus vyvolávající horečku dengue. Rozšířením genu, který hubí samičky, by se měla komáří populace dramaticky zmenšit. Zároveň by měla poklesnout i pravděpodobnost nákazy viry dengue a zika.

Klepněte pro větší obrázek

Současný experiment si neklade za cíl zdecimování populace komára tropického na Floridě. Vědci budou sledovat, jak si vypuštění samečkové povedou. Jak daleko doletí od místa vypuštění, jak dlouho přežijí, zda zplodí nějaké potomstvo a jak bude toto potomstvo vypadat.

S největším napětím budou vědci sledovat, zda se v komáří populaci neobjeví živé samičky se „smrtícím“ genem. To by znamenalo, že příroda objevila nějaký evoluční trik, kterým lze smrtící účinky genu eliminovat. Pokud tato pilotní studie dobře dopadne, bude možné přistoupit k masovějšímu nasazení geneticky modifikovaných komárů, které už by přineslo hmatatelnější výsledky.

Titulní foto: jentavery, CC BY 2.0

Diskuze (5) Další článek: Microsoft 365 čelil problémům s e-maily. Doručené zprávy byly označovány jako škodlivé

Témata článku: Příroda, Výzkum, Zvířata, Genetika, USA, Evropa, Evropská unie, Viry, Experiment, Hmyz, Zika, Ministerstvo zemědělství, Kajmanské ostrovy, Vloha, USDA, Oxitec, Populace, Amerika, Samička, EPA, Florida, Komáři, Daly, Vaca, Úřad pro potravinyHerní národ je celovečerní dokument o české herní scéně ze Startovače

Herní národ je celovečerní dokument o české herní scéně ze Startovače

Chcete se dozvědět něco více o českém herním průmyslu? Zamiřte na Startovač a podpořte domácí projekt!

Doupě
Film
Microsoft Flight Simulator přiletí na Xbox Series X/S už příští měsíc

Microsoft Flight Simulator přiletí na Xbox Series X/S už příští měsíc

Simulátor létání si konečně zahrajeme i mimo PC.

Michal Maliarov
Xbox Series S|XFlight Simulator
Středověké RPG Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch

Středověké RPG Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch

Konference Koch Media na E3 ukázala, jak herní konference vypadat nemají. Nicméně potvrdila, že se Kingdom Come podívá na Nintendo Switch.

Vojtěch Matušinský
Kingdom Come: DeliveranceNintendo Switch
Somerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Somerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Umělecký rukopis studia je tu cítit opravdu solidně.

Michal Maliarov
SomervilleVideo
Kdo v EU nejvíc využívá jadernou energii? Kdo vítr, Slunce? Kdo spoléhá na fosilie? Čísla a mapy

Kdo v EU nejvíc využívá jadernou energii? Kdo vítr, Slunce? Kdo spoléhá na fosilie? Čísla a mapy

** Srovnání zemí Evropské unie podle podílů zdrojů elektřiny ** Obnovitelné i fosilní zdroje, nízkoemisní, podíly podle typů elektráren ** Podrobněji se díváme na situaci v České republice

Marek Lutonský
Energetika