Geocaching na Marsu: sonda Perseverance obsahuje kód, na který čekají tisíce hráčů

Když 18. února 2021 přistála na Marsu sonda Perseverance, záběry z přistání odhalily první easter egg (vtípek), zašifrovaný vzkaz „Odvažte se k velkým věcem“ na padáku. Na další dárek nyní čekají hráči geocachingu z celého světa.

Geocaching je outdoorová aktivita, při které hráči hledají „poklady“ v podobě krabiček – takzvané kešky. Jejich poloha je většinou určena zeměpisnými souřadnicemi, které jsou buď předem dané, nebo se k nim hráči musí dopracovat (např. šifra či sběr indicií na dané trase).

Keška na ISS

Pravidla hry dovolují umísťovat kešky nejen na Zemi, ale i na kosmických lodích a jiných planetách. Pochopitelně to není příliš častý jev a jedinou institucí, která toho zatím využila, je NASA.

První vesmírnou kešku vynesl roku 2008 astronaut Richard Garriott na Mezinárodní vesmírnou stanici. Na prvního nálezce čekala pět let – až 17. listopadu 2013 si její nález zapsal americký astronaut Rick Mastracchio. Jistým paradoxem je, že je to jeho jediná nalezená keš – předtím ani potom už žádnou další krabičku pod svým účtem AstroRM nenašel.

Geocaching na Marsu

Překvapení pro hráče geocachingu přinesla na Mars sonda Perseverance. Nejedná se však o kešku, jak nesprávně informovala některá média, ale takzvaný sledovatelný předmět („trackable“). Na rozdíl od keše není úkolem hráčů najít krabičku a zapsat se do notýsku („logbooku“), ale zaznamenat prostřednictvím k tomu určené stránky, že viděli předmět označený unikátním kódem.

A právě onen tajný kód se má nacházet na kalibrační desce přístroje SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals). Tuto desku vyfotí kamera WATSON a její snímek odešle zpět na Zemi. Po publikaci budou hráči moci zaznamenat, že tento předmět viděli.

Klepněte pro větší obrázek 
Kalibrační deska přístroje SHERLOC

Pro nezasvěcené může celá akce působit trochu nepochopitelně. Pro hráče geocachingu jde však o cenný artefakt – až dosud nikdo sledovatelný předmět na jiné planetě neviděl a nezaznamenal. O značném zájmu komunity svědčí i skutečnost, že oficiální stránku sleduje bezmála šestnáct tisíc hráčů.

Ačkoli je díky snímku kalibrační destičky již znám „tajný kód“, díky kterému si mohou hráči zapsat, že předmět viděli, provozovatel hry Geocaching HQ zatím jeho „logování“ neumožňuje. Lze předpokládat, že tuto možnost otevře až v okamžiku, kdy sonda Perseverance odešle z Marsu jeho první oficiální snímek.

Diskuze (11) Další článek: SOLIDWORKS 2021 podporuje inovace dynamického rozvoje

Témata článku: NASA, Země, Mezinárodní vesmírná stanice, Mars, Kód, Perseverance, geocaching, Marsa, Předmět, Sonda, Přistání, Sherlock, Tisíc hráčů, Astronaut, Watson, Krabička, ISSDalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

** Máte pocit, že naše vláda nezvládá boj s koronavirem? ** Poradili byste si se situací lépe než Andrej Babiš a Jan Blatný? ** Zkuste si to v českém webovém simulátoru Korona hra!

Karel Kilián
COVID-19ČeskoHry
Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware