Giganti mezi nebem a zemí: poznejte 9 největších letadel světa

  • Představíme vám devět největších letadel světa
  • Patří mezi ně i známé stroje, jako je Boeing 747 či Airbus A380
  • Které letadlo je nejdelší a jaké má největší rozpětí křídel?

Tento týden jsme informovali o prvním úspěšném letu největšího letadla na světě Stratolaunch. S kým se ale tento stroj může srovnávat a jak velcí jsou jeho soupeři? Na to se podíváme v dnešním přehledu, ve kterém vám představíme devět největších strojů.

Nutno podotknout, že samotný obrat „největší letadlo“ je svým způsobem nepřesný. Například zmíněný Stratolaunch má sice největší rozpětí křídel, nicméně není nejdelší. Velikost letadel by se rovněž dala posuzovat podle vzletové hmotnosti, a proto následující seznam nevyjadřuje žádné exaktní pořadí.

Airbus A340-600

Čtyřmotorový Airbus A340-600 je největším modelem řady A340. Jak je u dopravních letadel zvykem, je k dispozici v několika konfiguracích s kapacitou od 350 do 475 míst ve třech třídách. Za jeho komerčním úspěchem stojí mimo jiné právě široké možnosti konfigurace dle přání zákazníka.

Klepněte pro větší obrázek
Airbus A340-600

Cílem francouzského výrobce bylo poskytnout alternativu k Boeingu 747, což se také povedlo. Při podobné kapacitě dokázal Airbus A340-600 nabídnout nejen o čtvrtinu větší objem nákladního prostoru, ale i nižší provozní náklady na jedno místo. Zajímavostí je, že na počátku roku 2007 Airbus údajně doporučil dopravcům snížit náklad v přední části o 5 tun z důvodu posunu těžiště letadla dopředu, čímž klesala efektivita stroje.

Maximální rychlost letu je 914 km/h a dolet se blíží hranici 14 000 kilometrů. Délka Airbusu A340-600 je 75,36 metrů, výška 17,93 metrů a rozpětí křídel činí 63,45 metrů. Dosud nebyla zaznamenána ani jedna nehoda tohoto typu letadla se smrtelnými následky.

Diskuze (7) Další článek: Ekvádor za poslední dny zažil 40 milionů kyberútoků. Jako odvetu za vydání Assangeho

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,