Giganti mezi nebem a zemí: poznejte 9 největších letadel světa

  • Představíme vám devět největších letadel světa
  • Patří mezi ně i známé stroje, jako je Boeing 747 či Airbus A380
  • Které letadlo je nejdelší a jaké má největší rozpětí křídel?

Tento týden jsme informovali o prvním úspěšném letu největšího letadla na světě Stratolaunch. S kým se ale tento stroj může srovnávat a jak velcí jsou jeho soupeři? Na to se podíváme v dnešním přehledu, ve kterém vám představíme devět největších strojů.

Nutno podotknout, že samotný obrat „největší letadlo“ je svým způsobem nepřesný. Například zmíněný Stratolaunch má sice největší rozpětí křídel, nicméně není nejdelší. Velikost letadel by se rovněž dala posuzovat podle vzletové hmotnosti, a proto následující seznam nevyjadřuje žádné exaktní pořadí.

Airbus A340-600

Čtyřmotorový Airbus A340-600 je největším modelem řady A340. Jak je u dopravních letadel zvykem, je k dispozici v několika konfiguracích s kapacitou od 350 do 475 míst ve třech třídách. Za jeho komerčním úspěchem stojí mimo jiné právě široké možnosti konfigurace dle přání zákazníka.

Klepněte pro větší obrázek
Airbus A340-600

Cílem francouzského výrobce bylo poskytnout alternativu k Boeingu 747, což se také povedlo. Při podobné kapacitě dokázal Airbus A340-600 nabídnout nejen o čtvrtinu větší objem nákladního prostoru, ale i nižší provozní náklady na jedno místo. Zajímavostí je, že na počátku roku 2007 Airbus údajně doporučil dopravcům snížit náklad v přední části o 5 tun z důvodu posunu těžiště letadla dopředu, čímž klesala efektivita stroje.

Maximální rychlost letu je 914 km/h a dolet se blíží hranici 14 000 kilometrů. Délka Airbusu A340-600 je 75,36 metrů, výška 17,93 metrů a rozpětí křídel činí 63,45 metrů. Dosud nebyla zaznamenána ani jedna nehoda tohoto typu letadla se smrtelnými následky.

Diskuze (7) Další článek: Ekvádor za poslední dny zažil 40 milionů kyberútoků. Jako odvetu za vydání Assangeho

Témata článku: Microsoft, Letadla, Létání, Rusko, Boeing, Airbus, Rekordy, Sovětský svaz, Stratolaunch, Česká republika, Atlantik, Křídlo, Katamarán, Stroj, Exemplář, Kyjev, Rolls-Royce, Whitney, MCM, Boeing C, Typ letadla, Giga +, Dolet, Letadlo světa, LetadloUž žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

** Raketa od firmy Astra poprvé dosáhla oběžné dráhy ** Firma chce vynášet malé družice na oběžnou dráhu ** Starty probíhají z Aljašky

Petr Kubala
RaketaVesmír
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory