Gigantické eliptické galaxie se možná zrodily během úžasně masivní hvězdotvorby | Foto: NASA

Foto: NASA

Gigantické eliptické galaxie se možná zrodily během úžasně masivní hvězdotvorby

  • Pro vědce je již dlouho záhadou, jak vznikly velké a někdy i gigantické eliptické galaxie
  • Doposud převažoval názor, že vznikají jako výsledek postupných srážek a splývání menších galaxií
  • Nová pozorování však ukazují něco jiného

Díky Mléčné dráze a Galaxie v Andromedě důvěrně známe spirální galaxie, které mají tvar disku, v němž se nachází několik spirálních ramen. Kromě těchto galaktických větrníků existují nepravidelné galaxie, obvykle malé, které jsou beztvaré. Třetím běžným typem galaxií jsou galaxie eliptické, které bývají veliké a plné starých hvězd.

Pro vědce je již dlouho záhadou, jak velké a někdy i gigantické eliptické galaxie, jako je třeba Messier 87 (M87) v souhvězdí Panny, vlastně vznikly. Doposud převažoval názor, že eliptické galaxie vznikají v průběhu historie vesmíru, jako výsledek postupných srážek a splývání menších galaxií. Podle nových pozorování se ale zdá, že přinejmenším některé eliptické galaxie měly svůj oblý tvar už v raném vesmíru.

Qing-Hua Tanová z Čínské akademie věd a její spolupracovníci studovali galaxie v období takzvaného kosmického poledne (cosmic noon). Jde o dobu před zhruba 10 až 11 miliardami let, kdy ve vesmíru v rámci jeho dosavadní historie vrcholila hvězdotvorba. Badatelé využili k pozorování soustavu radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array)

S pomocí soustavy ALMA prozkoumali 100 nejjasnějších galaxií v oblasti submilimetrových vln, které pozorujeme v období kosmického poledne. Tyto galaxie nesmírně jasně září, protože v nich vzniká obrovské množství nových hvězd. Procházejí epizodami bouřlivé hvězdotvorby.

Submilimetrové jasné galaxie

Tanová a spol. zjistili, že to jsou perfektní „předchůdci“ dnešních masivních eliptických galaxií, které pozorujeme v našem galaktickém okolí, jako je právě zmíněná galaxie M87. V našem galaktickém okolí přitom intenzivní hvězdotvorba probíhá typicky ve spirálních a nepravidelných galaxiích.

Gigantické eliptické galaxie 1.jpg

Badatelé tyto galaxie nazývají submilimetrové jasné galaxie (SMG, Submillimeter Bright Galaxies). Jak ukázaly analýzy, v naprosté většině případů opravdu jde o kompaktní, více či méně kulovité objekty.

Jak se zdá, nejvíce masivní galaxie, jaké známe v dnešním či nedávném vesmíru, mají tento tvar už velice dlouho. Srážky s jiným galaxiemi nejspíš hrály jistou roli, ale za jejich eliptický tvar je zřejmě ze zásadní části zodpovědná intenzivní hvězdotvorba, kterou tyto galaxie prošly, když byl vesmír ještě mladý.

Určitě si přečtěte

Články odjinud