Google naučil umělou inteligenci předpovídat počasí. Umí to rychleji a přesněji než numerické modely

Google zapojil do předpovídání počasí umělou inteligenci a na svém blogu tvrdí, že jeho nové modely umožňují „téměř okamžité“ prognózy. Pokud se toto řešení osvědčí, pravděpodobně přinese rychlejší a spolehlivější krátkodobé předpovědi.

Předpovídání počasí je velice komplikované, neboť v konečném výsledku hraje roli celá řada známých i neznámých proměnných. Ačkoli mají meteorologové k dispozici řadu numerických modelů, významnou roli stále hraje lidský faktor, tedy odborník, který na základě svých zkušeností předpoví další vývoj.

Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše?

Ačkoli dosavadní výsledky umělé inteligence Googlu na meteorologickém poli vypadají velice slibně, je nutné brát v úvahu skutečnost, že celý projekt je teprve v rané fázi. Již nyní však dokáže generovat přesné předpovědi srážek až na šest hodin dopředu s rozlišením na jeden kilometr během pouhých několika minut výpočtů.

Právě vysoká rychlost je jedním z nejvýznamnějších zlepšení oproti stávajícím technikám. Zatímco vytvoření numerického modelu může trvat celé hodiny, protože se předpověď sestavuje na delší časové období a generuje složitější údaje, AI Googlu má hotovo v řádu několika minut.

Podle vědců budou rychlé předpovědi „nezbytným nástrojem potřebným pro efektivní přizpůsobení se změně klimatu, zejména extrémnímu počasí“. Protože dění v atmosféře je mnohdy nepředvídatelné, mohou být pro snižování ztrát na životech a majetku klíčové právě rychlé krátkodobé prognózy.

Největší výhodou je rychlost a přesnost

Největší výhodou, kterou algoritmy Googlu nabízejí proti tradičním technikám předpovědí, je rychlost. Vědci společnosti porovnali svůj model se dvěma stávajícími metodami, které jsou neuvěřitelně výpočetně náročné. Například při simulaci předpovědi počasí pro území Spojených států musí superpočítače denně zpracovávat až 100 terabajtů dat z meteorologických stanic.

„Pokud výpočet trvá 6 hodin, umožňuje to spuštění pouze 3 až 4 cyklů denně a výsledkem jsou prognózy založené na datech starších než 6 hodin, což omezuje naši znalost toho, co se právě děje,“ napsal na blogu softwarový inženýr společnosti Google Jason Hickey.

Umělá inteligence dokáže poskytnout výsledky během několika minut. Jak je to možné? Jednoduše tak, že se nesnaží modelovat složité meteorologické systémy. Místo toho generuje předpovědi na základě dat ze srážkových radarů. Vezme tedy v úvahu sekvenci radarových snímků a podle historických dat „odhadne“, co se bude dít dál.

Úkol jako stvořený pro AI

Odborníci vyškolili umělou inteligenci na historických datech ze srážkových radarů shromážděných v letech 2017 až 2019 Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA). Výsledné prognózy jsou stejně dobré nebo lepší než při použití stávajících metod s využitím stejných dat. Model vynikal především v krátkodobé předpovědi na následujících šest hodin dopředu.

Ač to na první pohled může působit jako malý zázrak, realita je mnohem prozaičtější. Jestli totiž umělá inteligence opravdu v něčem vyniká, pak je to právě schopnost hledání souvislostí mezi obrázky. Proto na základě naučených dat dovede celkem přesně predikovat, jak bude v dalších hodinách, ale jistě nebude tak „silná v kramflecích“ v případě dlouhodobých prognóz.

Diskuze (1) Další článek: Robotické vysavače Roomba budou chytřejší. Díky IFTTT dokážou spolupracovat s dalšími službami

Témata článku: Google, Umělá inteligence, USA, Meteorologie, Atmosféra, Počasí, Prognóza, Data, Národní úřad pro oceán, AI Google, Inteligence, Předpověď, ModelSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy