Různá onemocnění mají specifické projevy, z nichž některé lze vidět, cítit, nahmatat nebo slyšet. Umělá inteligence dokáže identifikovat specifický projev určitého onemocnění, na jehož základě ho následně umí diagnostikovat. Jistě nepřekvapí, že do tohoto segmentu fušuje i Google.
Google vycvičil svůj základní model umělé inteligence pomocí 300 milionů zvukových záznamů, které zahrnovaly kašel, smrkání, kýchání a dýchání. Na základě těchto dat ho pak nechali identifikovat například někoho, kdo bojuje s tuberkulózou.
Google se spojuje s Indy
Dvouvteřinové zvukové klipy byly shromážděny z veřejně přístupného obsahu, na který se nevztahují autorská práva, jako jsou vybraná videa na YouTube či zvuky kašle zaznamenané v nemocnici v Zambii, kam pacienti přicházeli na vyšetření na TBC. Vydávané zvuky jsou plné informací o našem zdravotním stavu a obsahují téměř nepostřehnutelné indicie, které mohou pomoci při screeningu, diagnostice a léčbě zdravotních potíží.
Nyní se Google spojil s indickou společností Salcit Technologies – startupem zabývajícím se zdravotní péčí o dýchací cesty. Chce tuto technologii poskytnout v chytrých telefonech, kde může potenciálně pomoci vysoce rizikovým skupinám obyvatel v oblastech s komplikovaným přístupem ke zdravotní péči.
Salcit Technologies se sídlem v Hajdarábádu je startup zabývající se respirační péčí. Používá model umělé inteligence ke zlepšení přesnosti diagnostiky tuberkulózy a hodnocení zdravotního stavu plic kombinací s vlastní AI nazvanou Swaasa.
Salcit má schválení indických regulačních úřadů a je prvním softwarovým nástrojem, který může být nasazen jako zdravotnický prostředek. Mobilní aplikace Swaasa umožňuje uživatelům nahrát 10sekundový vzorek kašle (stačí zakašlat v blízkosti mobilu) a otestovat ho na přítomnost nemoci s 94% přesností.
Bioakustický model zdravotní péče
Google chce spustit bioakustický model zdravotní péče, který umožní odhalování nemocí z lidských zvuků. Bioakustika v tomto směru znamená spojení biologie a akustiky, které pomáhá získat poznatky ze zvuků vydávaných zvířaty a lidmi.
Technologie generativní umělé inteligence nyní přináší do této oblasti novou úroveň funkčnosti. Jeden ze základních modelů umělé inteligence vytvořený Googlem využívá zvukové signály k předvídání časných příznaků různých onemocnění.
Technologie může fungovat například v chytrém telefonu a sledovat rizikové skupiny obyvatel ve složitých geografických oblastech. Tam, kde není v dosahu drahý diagnostický hardware, jako jsou rentgenové přístroje nebo technické znalosti, může přijít na pomoc umělá inteligence spolu s mikrofonem telefonu.
Systém postavený na umělé inteligenci již pomáhá řešit problém největšího světového zabijáka na poli infekčních nemocí. Podle Světové zdravotnické organizace denně zemře téměř 4 500 lidí a 30 000 onemocní tuberkulózou. Je léčitelná, ale miliony lidí nejsou včas nebo dokonce vůbec diagnostikovány. Právě včasné odhalení je klíčem k zastavení jejího šíření.
Je to i výrazně levnější
Umělá inteligence rozpoznává včasné příznaky na základě jemných rozdílů ve vzorcích kašle, čímž pomáhá třídit pacienty a řadit je k dalšímu vyšetřování a léčbě. Podle ředitelky výzkumu Shravy Shetty je cílem posílit nástroje, které pomohou i lidem s omezeným vzděláním při vyšetření respiračních onemocnění.
Zvuk kašle je obdobou odběru krve, jen se tento konkrétní zvukový vzorek zpracovává v cloudu, nikoli v laboratoři. Cena jednoho screeningového testu je 200 rupií (cca 54 Kč), zatímco spirometrický test může na klinice stát až 3 000 rupií (cca 810 Kč).
Ani zdaleka nejde o první pokus Googlu digitalizovat lidské smysly. Jeho divize také podpořila přinejmenším jeden startup, který využívá umělou inteligenci ve snaze doslova vyčenichat nemoci. V rámci dalšího bioakustického podniku vyvíjí Google v nemocnici Chang Gung Memorial na Tchaj-wanu model založený na ultrazvuku pro včasné odhalení rakoviny prsu.
Zdroje: techcrunch.com, bloomberg.com.