Google zaplatil družicový systém FireSat. Pomocí AI odhalí i ty nejmenší požáry na celém světě | Zdroj: Blog Google

Zdroj: Blog Google

Google zaplatil družicový systém FireSat. Pomocí AI odhalí i ty nejmenší požáry na celém světě

Nový družicový systém FireSat slibuje rychlou detekci požárů o velikosti pouhých 5 × 5 metrů. Nedávno vypustil první družici a slibuje, že bude mnohem přesnější než dosavadní technologie. Za vývojem FireSat stojí Google, Muon Space a další partneři, přičemž systém by měl postupně sledovat ohniska po celém světě.

Lesní požáry patří mezi nejničivější přírodní katastrofy. Ročně spálí miliony hektarů vegetace, ohrožují lidské životy i ekosystémy a přispívají k dalšímu oteplování planety. Tradiční metody detekce často reagují příliš pozdě a mají poměrně zásadní nedostatky – současné satelity rozpoznají až požáry o velikosti 2 až 3 akry.

Kontrola každých 20 minut

Dnes se spoléháme hlavně na satelitní snímky s nízkým rozlišením (FIRMS aj.) a s aktualziací nejvýše několikrát denně. To znamená, že požár musí dosáhnout poměrně velké velikosti než ho lze spolehlivě detekovat.

FireSat chce tuto situaci radikálně změnit pomocí speciálně navržených infračervených senzorů a umělé inteligence. Data budou aktualizuje každých 20 minut a díky vysokému rozlišení budou moci hasiči reagovat dříve, než se oheň více rozšíří.

FireSat slibuje včasné odhalování požárů o velikosti pouhých 5 × 5 metrů FireSat slibuje včasné odhalování požárů o velikosti pouhých 5 × 5 metrů

Klíčem k úspěchu je schopnost rychle porovnávat aktuální snímky s tisíci předchozími historickými záběry stejného místa. Tento mechanismus dokáže zohlednit změny v krajině, infrastrukturu a lokální povětrnostní podmínky, čímž minimalizuje falešné poplachy. Aby vývojáři vyladili detekční model, testovali senzory na letadle při přeletu nad kontrolovanými ohništi. Při jednom z testů citlivosti senzorů jeden z členů týmu zapálil gril na dvorku a senzory ho bez problémů detekovaly.

První satelit FireSat byl úspěšně vypuštěn 14. března 2025 jako součást mise SpaceX Transporter-13 z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Tato družice je prvním krokem k plánované konstelaci více než 50 satelitů. V první fázi budou v roce 2026 vypuštěny tři satelity vybavené šestipásmovými multispektrálními infračervenými přístroji. Přesný harmonogram vypouštění dalších družic zatím není jasně stanoven.

Prsty v tom má Google

FireSat však není jen nástrojem pro hasiče a krizové řízení. Data, která satelitní síť poskytne, budou zásadní i pro vědecký výzkum. Vědci budou mít díky nim přístup k historickým záznamům o šíření a průběhu, což jim pomůže lépe pochopit dynamiku lesních požárů a jejich souvislost s klimatickými změnami.

Nové satelity představují významný pokrok v boji proti lesním požárům. Poskytnutím včasných a přesných informací hasičům a záchranářům může tento systém pomoci zachránit životy, domovy a cenné ekosystémy. Ředitelka klimatických AI projektů v Google Research Juliet Rothenberg to shrnuje: „FireSat je víc než jen nástroj pro nouzovou reakci. Je to také neuvěřitelně užitečný nástroj pro snižování emisí skleníkových plynů.“

Projekt financuje Google.org částkou 13 milionů dolarů skrze iniciativu AI Collaborative: Wildfires, která sdružuje neziskové organizace, akademické instituce a vlády k boji proti požárům pomocí AI. Další klíčovou součástí financování projektu je nadace Moore Foundation.

Zdroje a další informace: Blog Google, Blog Google, Google Research, The Keyword

Určitě si přečtěte

Články odjinud