USA | Satelit | GPS

GPS III bude spuštěna v roce 2023. Přinese třikrát lepší přesnost a vyšší spolehlivost

Americký globální družicový polohový systém GPS se od roku 2000, kdy byla odstraněna selektivní přesnost a dostupnost signálu, stal běžnou součástí našich životů. Setkáváme se s ním v autech, navigacích, mobilních telefonech, a dokonce i v hodinkách. Spojené státy nadále investují do vývoje technologie pro civilní i vojenské použití – o výhledech do brzké budoucnosti informuje server Digital Trends.

Na oběžné dráze jsou aktuálně dva satelity nejnovější iterace GPS III. Dalších osm je v různých fázích vývoje. Pokud vše půjde podle plánů, měli bychom se plné funkčnosti třetí generace služebně nejstaršího pozičního systému dočkat v roce 2023.

Co přinese GPS III?

Inovace sítě družic je velice nákladnou záležitostí. Stavba prvního satelitu GPS III, který připravila společnost Lockheed Martin, vyšla zhruba na 529 milionů dolarů, tedy v přepočtu 12 miliard korun. S devíti dalšími plánovanými družicemi se celkové náklady vyšplhají na neuvěřitelných 5,5 miliard dolarů (128 miliard Kč).

Na rozdíl od prvních generací satelitů, které mají předpokládanou životnost 7,5 roku, budou nové družice GPS III fungovat 15 let, tedy dvakrát tak dlouho. Nový systém byl navržen tak, aby odrážel vývoj nových technologií a stávající způsoby využívání.

Stávající systém GPS II je poměrně přesný, ale GPS III přinese v tomto směru zcela novou úroveň. Očekává se, že příští generace bude až třikrát přesnější než stávající technologie. V praxi to bude znamenat, že místo dosavadní přesnosti mezi 5 a 10 metry bude odchylka jen 1 až 3 metry.

Signál bude také silnější, což mu umožní překonat nepříjemné rušení, které ho degraduje. Chytré telefony, navigace a další zařízení budou díky tomu schopna určit polohu s ještě větší přesností a spolehlivostí než dosud.

Další novinky a vylepšení

Zvýšení přesnosti však není jediným bonusem nové generace. Dalším kladem je rozšíření technologie – klíčem je nový civilní signál L1C, který je interoperabilní s dalšími globálními navigačními satelitními systémy. Tento signál sdílí stejnou frekvenci jako evropská síť Galileo, japonská QZSS a čínská Beidou.

V budoucnosti budou nové přijímače GPS schopné získávat údaje o poloze z několika globálních navigačních satelitních systémů najednou. Tyto informace pak použijí k zajištění přesnějšího určení aktuální pozice.

Při pohledu na všechna vylepšení, ze kterých budou moci těžit uživatelé, je snadné zapomenout na fakt, že GPS je především vojenská technologie. Součástí plánu jsou i nová řídící střediska, která budou schopná ovládat stávající i novou generaci flotily satelitů. Lockheed vedle toho aktualizuje stávající řídící střediska o software, který je nezbytný pro komunikaci s družicemi GPS III.

První satelit GPS III, nazvaný „Vespucci“, byl vypuštěn v prosinci 2018, druhý „Magellan“ následoval v srpnu 2019. Další je na řadě třetí satelit, který prošel testováním a v lednu 2020 ho na orbitu vynese raketa SpaceX Falcon 9.

Diskuze (25) Další článek: Sonda Juno vyfotila stín vrhaný měsícem Io na Jupiter

Témata článku: Technologie, USA, Budoucnost, SpaceX, Satelit, GPS, Navigace, Družice, Galileo, Generace, Spolehlivost, Vysoká spolehlivost, GPS III, QZSS, TRI, Beidou, Lockheed Martin, Přesnost, Signál


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19