Haliade-X: Supervrtule vysoká jako mrakodrap dodá elektřinu pro celé město

Větrné elektrárny jako alternativní zdroj energie z obnovitelných zdrojů dodnes budí emoce, podle svých kritiků totiž hyzdí krajinu. Zejména pak jejich rozsáhlé farmy, které dnes lemují severní česko-rakouské pohraničí nebo třeba okolí Berlína.

Nejvýkonnější českou větrnou elektrárnu byste našli v Kryštofových Hamrech na svahu Krušných hor a zhruba na půli cesty mezi Karlovými Vary a Mostem. Elektrárna vyrábí proud od roku 2007 a dvě desítky turbín dosahují výkonu až 42 MW.

Turbína všech turbín

Po malém uvedení do tuzemského kontextu konečně k věci. V průběhu letošního roku bude americká GE Renewable Energy napříč světem certifikovat novou větrnou turbínu Haliade-X.

Pokud se to podaří, bude se pyšnit nálepkou současného rekordmana, na rozdíl od českých vnitrozemských větrníků je totiž určená pro instalaci v pobřežních vodách a pro mnohem vyšší výkony.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp Haliade-X 12 MW

Jedna jediná turbína dokáže vyrobit až 12 MW elektřiny, pouhé 3-4 kusy tedy nahradí zmíněnou českou elektrárnu v Hamrech. Celková roční výroba elektřiny by se měla při vhodném umístění pohybovat až okolo 67 GWh, což by mělo podle výrobce postačit k pokrytí 16 000 domácností a úspoře 42 000 metrických tun CO2 oproti stávajícím zdrojům.

Klepněte pro větší obrázek
Dosahuje výšky mrakodrapu a nahradí hned několik turbín

Aby turbína dosáhla podobných výrobních hodnot, nemůže se samozřejmě jednat o vrtulku z českých polí a luk. Naopak jde o úctyhodnou stavbu a inženýrské dílo. Posuďte sami:

  • Celková výška stavby včetně stožáru dosahuje 260 metrů
  • Každý list rotoru má délku 107 metrů
  • Průměr rotoru činí 220 metrů

GE zatím postavilo funkční prototyp a v průběhu letošního roku bude žádat o jeho certifikaci. S komerční výrobou a instalací v pobřežních vodách USA, Evropy i zbytku světa se počítá v první polovině roku 2021.

Diskuze (129) Další článek: Notebook s ohebným displejem není sci-fi. Intel předvedl funkční prototyp, Lenovo ho začne i prodávat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,