Haliade-X: Supervrtule vysoká jako mrakodrap dodá elektřinu pro celé město

Větrné elektrárny jako alternativní zdroj energie z obnovitelných zdrojů dodnes budí emoce, podle svých kritiků totiž hyzdí krajinu. Zejména pak jejich rozsáhlé farmy, které dnes lemují severní česko-rakouské pohraničí nebo třeba okolí Berlína.

Nejvýkonnější českou větrnou elektrárnu byste našli v Kryštofových Hamrech na svahu Krušných hor a zhruba na půli cesty mezi Karlovými Vary a Mostem. Elektrárna vyrábí proud od roku 2007 a dvě desítky turbín dosahují výkonu až 42 MW.

Turbína všech turbín

Po malém uvedení do tuzemského kontextu konečně k věci. V průběhu letošního roku bude americká GE Renewable Energy napříč světem certifikovat novou větrnou turbínu Haliade-X.

Pokud se to podaří, bude se pyšnit nálepkou současného rekordmana, na rozdíl od českých vnitrozemských větrníků je totiž určená pro instalaci v pobřežních vodách a pro mnohem vyšší výkony.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp Haliade-X 12 MW

Jedna jediná turbína dokáže vyrobit až 12 MW elektřiny, pouhé 3-4 kusy tedy nahradí zmíněnou českou elektrárnu v Hamrech. Celková roční výroba elektřiny by se měla při vhodném umístění pohybovat až okolo 67 GWh, což by mělo podle výrobce postačit k pokrytí 16 000 domácností a úspoře 42 000 metrických tun CO2 oproti stávajícím zdrojům.

Klepněte pro větší obrázek
Dosahuje výšky mrakodrapu a nahradí hned několik turbín

Aby turbína dosáhla podobných výrobních hodnot, nemůže se samozřejmě jednat o vrtulku z českých polí a luk. Naopak jde o úctyhodnou stavbu a inženýrské dílo. Posuďte sami:

  • Celková výška stavby včetně stožáru dosahuje 260 metrů
  • Každý list rotoru má délku 107 metrů
  • Průměr rotoru činí 220 metrů

GE zatím postavilo funkční prototyp a v průběhu letošního roku bude žádat o jeho certifikaci. S komerční výrobou a instalací v pobřežních vodách USA, Evropy i zbytku světa se počítá v první polovině roku 2021.

Diskuze (129) Další článek: Notebook s ohebným displejem není sci-fi. Intel předvedl funkční prototyp, Lenovo ho začne i prodávat

Témata článku: Technologie, USA, Obnovitelné zdroje, Elektřina, Evropa, Elektrárna, Energetika, Pobřežní voda, Celé město, MÉST, Větrník, Karlov, DOD, Most, Krušné hory, Karlovy Vary, Větrná elektrárna, Turbína, Hamr, Rotor, SUP, Mrakodrap, Vysoká, VARY, LemZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie