Drogy | Psychika

Halucinace bez drog? Podle studie montrealské univerzity stačí i obyčejné placebo

  • Nová studie přinesla zajímavé odhalení
  • U účastníků, kteří žádnou drogu nebrali, se dostavily výrazné halucinace
  • Halucinace se tak mohou projevit třeba i u lidí, kteří jsou pouhými svědky užívání halucinogenů
Foto: PickPik
Halucinace bez drog? Podle studie montrealské univerzity stačí i obyčejné placebo | Foto: PickPik

Halucinogenní látky se dostávají do popředí zájmu neurologů a psychiatrů jako léky proto nejrůznějším psychickým poruchám a onemocněním. Velké naděje se do nich vkládají třeba při léčbě depresí nebo posttraumatického stresového syndromu.

O mechanismu účinku halucinogenů na lidský mozek však víme poměrně málo. Kromě jiného i proto, že tyto látky byly ve většině zemí postaveny mimo zákon a vědci k nim dlouho neměli legální přístup.

Zajímavá studie kanadských vědců z montrealské McGill University nyní odhalila, že se silné halucinogenní účinky za vhodných podmínek dostaví i u lidí, kteří dostali placebo. Výsledky výzkumu týmu vedeného psychiatrem Samuelem Veissiérem otiskl vědecký časopis Psychopharmacology.

Hra na mejdan s drogami

Veissiére a jeho spolupracovníci získali pro experiment třiatřicet dobrovolníků z řad vysokoškolských studentů. Všem vědci řekli, že na nich odzkoušejí účinky halucinogenní látky, která je příbuzná psilocybinu z lysohlávek. Dobrovolníci se také dozvěděli, že účinek látky by se měl dostavit během čtyř hodin po požití a měl by se projevit zvýšenou kreativitou. Nikdo z účastníků pokusu netušil, že ve skutečnosti dostal neúčinnou látku čili placebo.

Vlastní pokus proběhl v podmínkách, které měly dobrovolníkům usnadnit iluzi účasti na mejdanu, kde se berou halucinogenní drogy. V místnosti osvětlené barevnými světly hrál DJ. Stěny byly pomalované pestrými obrazci.

Kromě účastníků pokusu se tu pohybovali další „účinkující“. Desítka výzkumných asistentů hrála roli psychiatrů a lékařů připravených v případě potřeby k zásahu. Další výzkumní asistenti sehráli roli členů ochranky dohlížejících na pořádek. Klíčové úlohy připadly čtveřici herců instruovaných tak, aby přesvědčivě zahráli pozvolný nástup účinků drogy. V tomto prostředí strávili dobrovolníci čtyři hodiny v očekávání nástupu účinků drog.

Příliš silné placebo

Jednašedesát procent dobrovolníků skutečně nějakou halucinaci prožilo. Aspoň to uvedli na dotaz v době, kdy se experiment chýlil ke konci. Někteří popisovali jen mírné projevy, ale jiní líčili zážitky odpovídající střední či dokonce vysoké dávce halucinogenní drogy. Rozdíly v líčení zážitků jednotlivých účastníků experimentu byly velmi výrazné.

Někteří dobrovolníci popisovali, že se jim obrazce na stěnách hýbou před očima nebo se dokonce přesouvají. Další měli pocit, že na ně silněji působí zemská gravitace. Jedna z dobrovolnic dokonce řekla, že si musela lehnout na zem, aby ji vlna „tíhy“ neporazila.

„Tento experiment dokazuje, že lidé mohou prožívat efekt halucinogenních drog, i když je sami nevzali. Stačí, když jsou svědky toho, jak si halucinogenní drogu vzal někdo v jejich blízkém okolí,“ vysvětluje Samuel Veissiére.

Podle Veissiéra je zřejmé, že při výzkumu účinku halucinogenních drog může velmi snadno dojít k silnému podcenění placebo efektu. Podle tohoto kanadského psychiatra může současný trend povzbuzovat kreativitu velmi malými dávkami halucinogenů fungovat z valné části právě díky placebo efektu.

Diskuze (7) Další článek: Start aukce na síť 5G v Česku se odkládá, ČTÚ prodloužil veřejnou konzultaci do května

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Mozek, Drogy, Psychika, DRO


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135