Elektromobily | Motorky | Harley-Davidson

Harley-Davidson nesází jen na hřmící motory, připravuje už druhou elektrickou motorku

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson překvapil na loňském veletrhu CES představením své první elektrické motorky. Stroj, označovaný jako LiveWire, však nezůstane v nabídce této značky osamocen – podle zpráv serveru Digital Trends se připravuje druhý, o něco menší model.

Ačkoli je Harley-Davidson synonymem hřmících motorů, již při představení první elektromotorky zaznělo, že firma hodlá expandovat do segmentu strojů s nulovými emisemi. Důkazem, že nezůstane jen u slov, je publikace náčrtku, na kterém je vyobrazen druhý motocykl poháněný bateriemi, jež je interně označován jako „Mid-Power“.

Harley-Davidson na baterky

Ze srovnání proporcí je zřejmé, že zatímco LiveWire je poměrně velký stroj, druhá elektrická motorka bude očividně menší. Její design čerpá inspiraci především z desetiletých zkušeností Harleye v plochodrážních závodech.

Připravovaný stroj má jen minimální kapotáž, takže součásti hnacího ústrojí, jako jsou baterie, jsou zcela odkryté. Tónovaná LED světla a černá kola s paprsky tvořícími písmeno Y dodávají stroji zlověstný vzhled. Můžeme předpokládat, že elektrický Harley nebude mít analogové „budíky“ – ty patrně nahradí digitální přístrojová deska.

Redaktor Digital Trends Ronan Glon vyslovil své přesvědčení, že Mid-Power je poměrně blízko k zahájení výroby. Co se však určitě změní, je jméno – to stávající je jen kódové označení, které by se v propagačních materiálech určitě moc pěkně nevyjímalo.

Nač se mohou motorkáři těšit?

Z názvu lze usuzovat, co lze od novinky očekávat z hlediska technických parametrů. Tato motorka bude jistě výkonnostně slabší než LiveWire, který zrychlí z 0 na 100 km/h během pouhých 3,5 sekund. Nabídne tedy méně koňských sil a s ohledem na menší rozměry i baterii s nižší kapacitou.

Pokud bychom měli tuto modelovou řadu přirovnat k elektromobilům Tesla, pak LiveWire odpovídá Modelu S, zatímco nový Mid-Power bude obdobou Modelu 3. Připomeňme, že Harley-Davidson LiveWire má motor s výkonem 78 koní, lithium-iontovou baterii s kapacitou 15,5 kWh a dojezd asi 175 kilometrů.

Očekává se, že Mid-Power rozšíří řady elektrických motorek Harley-Davidson nejpozději v roce 2022. Cena, stejně jako řada dalších parametrů, zůstává obestřena rouškou tajemství. Lze však předpokládat, že bude nižší než v případě LiveWire, který začíná na 30 000 dolarech, což je v přepočtu asi 818 tisíc korun včetně DPH.

Diskuze (3) Další článek: GeForce RTX 2080 Super se dostane i do tenkých herních notebooků. Připravuje se verze Max-Q

Témata článku: Elektromobily, USA, Baterie, Motorky, Harley-Davidson, Stroj, Motor, Motorka, CES, Digital, Harley, Tesla, Motocykl


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus