Kola | Harley-Davidson | Cyklistika

Harley-Davidson se pustil do elektrokol. Moderní stylové kolo odkazuje na první vyrobenou motorku

Pod značkou Harley-Davidson si většina lidí představí robustní motocykl s motorem, jehož hřmění je slyšet v širokém okolí. O to větším překvapením je nový produkt v portfoliu tohoto amerického výrobce, kterým je elektrické jízdní kolo Serial 1.

„Připravte se na změnu způsobu pohybu“ hlásá firma na stránce, na které se můžete přihlásit k odběru novinek. Kromě toho zde zjistíte, že oficiální představení je naplánováno na 16. listopadu v 10:00 našeho času a prodeje by měly zahájit na jaře roku 2021.

Harley-Davidson Serial 1

Serial 1 se má stát prvním elektrickým kolem v nové produktové řadě tohoto výrobce motocyklů se sídlem v Milwaukee. Harley-Davidson představil v loňském roce svůj první elektrický motocykl LiveWire, nicméně sériovou výrobu zatím komplikují problémy s bateriemi.

Firma zatím neuvádí příliš mnoho podrobností - neznáme tedy přesné parametry ani cenu. Dle dostupných informací se má jednat o kolo s elektrickým posilovačem, což znamená, že pohon je obstaráván částečně šlapáním, ke kterému další část energie dodává elektromotor.

Firma vsadila na retro styl, přičemž odkazuje na svůj první motocykl z roku 1905. I ten byl vlastně motorovým bicyklem, protože byl vybaven pedály a v případě výpadku motoru bylo možné dojet na vlastní pohon. Novinka má tak po svém starodávném vzoru černý rám se zlatými prvky, světlé pneumatiky a „vintage“ řídítka i sedlo.

Klepněte pro větší obrázek 
První Harley-Davidson z roku 1905. Foto: Harley-Davidson Museum, CC BY-SA 3.0

Elektrické kolo

Své jméno bicykl dostal po nejstarším známém motocyklu Harley-Davidson Serial Number One. „Když Harley-Davidson v roce 1903 poprvé přinesl sílu na dvou kolech, navždy to změnilo způsob, jakým se svět pohyboval,“ říká obchodní ředitel společnosti Serial 1 Cycle Company Aaron Frank.

Celý projekt vznikl díky zapáleným cyklistům z firemních řad, jež navrhli elektrické jízdní kolo, které by z jejich pohledu mělo být hodné názvu Harley-Davidson. Firma následně rozhodla o založení nového subjektu, který se pod značkou Serial 1 má soustředit výhradně na tento segment.

„Kombinace svobody a jednoduchosti jízdního kola s bezstarostnou radostí z elektrické energie umožní z elektrokol udělat perfektní řešení pro dojíždění v rámci města a rekreační jízdu.“ uvádí Harley-Davidson. Odhaduje se, že celosvětový trh s elektronickými jízdními koly v roce 2019 překonal hranici 15 miliard dolarů a předpokládá se, že v letech 2020 až 2025 poroste ročním tempem více než 6 procent.

Diskuze (5) Další článek: Nenechte se sledovat: Jak na internetu nezanechat stopy

Témata článku: Technika, Doprava, Elektřina, Kola, Harley-Davidson, Cyklistika, Motorka, Motocykl, Number, Elektrické kolo, LiveWire, Jízdní kolo, Milwaukee, Elektrokolo, Pohon, Bicykl


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Zanedlouho vyjde podzimní verze Windows 10. Podívejte se, co je nového
Vladislav Kluska
Fluent DesignAktualizaceWindows 10Operační systémy
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie