Harley-Davidson se pustil do elektrokol. Moderní stylové kolo odkazuje na první vyrobenou motorku

Pod značkou Harley-Davidson si většina lidí představí robustní motocykl s motorem, jehož hřmění je slyšet v širokém okolí. O to větším překvapením je nový produkt v portfoliu tohoto amerického výrobce, kterým je elektrické jízdní kolo Serial 1.

„Připravte se na změnu způsobu pohybu“ hlásá firma na stránce, na které se můžete přihlásit k odběru novinek. Kromě toho zde zjistíte, že oficiální představení je naplánováno na 16. listopadu v 10:00 našeho času a prodeje by měly zahájit na jaře roku 2021.

Harley-Davidson Serial 1

Serial 1 se má stát prvním elektrickým kolem v nové produktové řadě tohoto výrobce motocyklů se sídlem v Milwaukee. Harley-Davidson představil v loňském roce svůj první elektrický motocykl LiveWire, nicméně sériovou výrobu zatím komplikují problémy s bateriemi.

Firma zatím neuvádí příliš mnoho podrobností - neznáme tedy přesné parametry ani cenu. Dle dostupných informací se má jednat o kolo s elektrickým posilovačem, což znamená, že pohon je obstaráván částečně šlapáním, ke kterému další část energie dodává elektromotor.

Firma vsadila na retro styl, přičemž odkazuje na svůj první motocykl z roku 1905. I ten byl vlastně motorovým bicyklem, protože byl vybaven pedály a v případě výpadku motoru bylo možné dojet na vlastní pohon. Novinka má tak po svém starodávném vzoru černý rám se zlatými prvky, světlé pneumatiky a „vintage“ řídítka i sedlo.

Klepněte pro větší obrázek 
První Harley-Davidson z roku 1905. Foto: Harley-Davidson Museum, CC BY-SA 3.0

Elektrické kolo

Své jméno bicykl dostal po nejstarším známém motocyklu Harley-Davidson Serial Number One. „Když Harley-Davidson v roce 1903 poprvé přinesl sílu na dvou kolech, navždy to změnilo způsob, jakým se svět pohyboval,“ říká obchodní ředitel společnosti Serial 1 Cycle Company Aaron Frank.

Celý projekt vznikl díky zapáleným cyklistům z firemních řad, jež navrhli elektrické jízdní kolo, které by z jejich pohledu mělo být hodné názvu Harley-Davidson. Firma následně rozhodla o založení nového subjektu, který se pod značkou Serial 1 má soustředit výhradně na tento segment.

„Kombinace svobody a jednoduchosti jízdního kola s bezstarostnou radostí z elektrické energie umožní z elektrokol udělat perfektní řešení pro dojíždění v rámci města a rekreační jízdu.“ uvádí Harley-Davidson. Odhaduje se, že celosvětový trh s elektronickými jízdními koly v roce 2019 překonal hranici 15 miliard dolarů a předpokládá se, že v letech 2020 až 2025 poroste ročním tempem více než 6 procent.

Diskuze (5) Další článek: Nenechte se sledovat: Jak na internetu nezanechat stopy

Témata článku: Technika, Doprava, Elektřina, Cyklistika, Kola, Harley-Davidson, Number, Pohon, Milwaukee, Bicykl, Modern, Motorka, Number One, Elektrické kolo, Jízdní kolo, Dojíždění, LiveWire, Motocykl, Elektrokolo, Cyklistika na Heureka.czSeagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna