Hasiči v Los Angeles budou k zásahům vyjíždět v autě poháněném bateriemi

Hasičský sbor v Los Angeles přivítal ve svých řadách vůbec první plně elektrický hasičský vůz v Americe. Auto vyrobila rakouská firma Rosenbauer, která patří mezi tři největší světové výrobce hasičských vozidel a techniky. Písmena RTX v jeho názvu znamenají „revoluční technologie“.

Podle deníku Los Angeles Daily News bude elektrické vozidlo Rosenbauer RTX sloužit na stanici LAFD 82 v Hollywoodu. Hasiči si vůz objednali již v roce 2020 s tím, že ho měli dostat loni, nicméně výrobce se potýkal s mnoha komplikacemi způsobenými problémy v dodavatelském řetězci kvůli pandemii covidu-19.

Rosenbauer RTX

Plně elektrická vozidla již nějaký čas používají hasičské sbory v Berlíně, Amsterdamu a Dubaji. V rámci Spojených států se zatím jedná o jediný dodaný kus. Šéfka losangeleských hasičů Kristin M. Crowley doufá, že elektrické hasičské auto je začátkem ekologičtější budoucnosti města.

„Nový elektrický hasičský vůz je pro naše oddělení vynikající platformou pro testování budoucnosti alternativní energie ... a umožňuje našemu oddělení pokračovat v zelené cestě.“ uvedla Crowley během tiskové konference.

Vozidlo je schopné dosahovat špičkového výkonu až 360 kW (490 koní) a trvalého výkonu 260 kW (350 koní), přičemž dva elektromotory Volvo Penta zajišťují pohon všech kol. Vozidlo je také vybaveno nastavitelným vzduchovým odpružením, jež umožňuje zvýšení světlé výšky pro lepší průjezd náročným terénem, nebo naopak její snížení pro snadnější nástup a výstup posádky.

Hasiči nejen na baterky

Pod kapotou však najdeme i třílitrový naftový motor BMW se šesti válci a výkonem 300 koní, sloužící jako generátor. Jeho úkolem je nabíjet baterie o kapacitě 132 kWh. Aktivuje se v okamžiku, kdy stav akumulátorů klesne pod 20 %, a dokáže je nabít na plnou kapacitu za přibližně 45 minut.

Výrobce odhaduje, že RTX vydrží fungovat přibližně dvě hodiny pouze na baterie a dalších šest hodin na naftu. Pro lepší manévrování je k dispozici řízení všech kol s protiběžným řízením a krabími režimy podobnými elektromobilu GMC Hummer EV.

Akumulátor je rozdělen do dvou částí. Jedna je umístěna pod podlahou, podobně jako u většiny elektromobilů, zatímco druhá je nainstalována vertikálně za kabinou. Flexibilita elektrifikované pohonné jednotky umožnila prostornější uspořádání kabiny, do které se vejde až sedm členů posádky.

Základní cena hasičského elektromobilu Rosenbauer RTX se pohybuje kolem 900 000 amerických dolarů (cca 20,7 milionů korun). Kvůli individuálním úpravám se cena v případě kusu pro Los Angeles vyšplhala na 1,2 milionu dolarů (cca 27,6 milionů korun).

Diskuze (28) Další článek: Nvidia chystá GeForce GTX 1630. Čtyři roky starý Turing znovu vstane z mrtvých

Témata článku: Technika, Elektromobily, USA, Automobily, Baterie, BMW, Požár, Oheň, Berlín, Elektrické vozidlo, Hollywood, Vozidlo, Hasičský sbor, Hasiči, Amerika, Dubaj, Elektromobil, Los Angeles, AmsterdamSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

V polovině minulého století se naplno rozjel souboj o zkrocení laserových paprsků. Jako prvnímu se to podařilo Theodoru Maimanovi, který by v červenci oslavil pětadevadesáté narozeniny.

Jan Spěšný
Osobnosti vědy a technikyLaser
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti