Herní konzole Steam Deck bojuje ve válce. Ukrajinští vojáci přes ni ovládají kulometný systém

Ukrajinští vojáci během současného konfliktu našli využití i pro herní technologie. Dálkově řízený kulometný systém Sabre Remote Weapon Station zkoušejí ovládat přenosnou konzolí Steam Deck. 

Vyplývá to z fotografií a videí, které zveřejnila ukrajinská stránka TPO. Vojáci na nich mají Steam Deck připojený ke kulometnému systému přes kabel a ačkoliv na záběrech displej není rozsvícený, v teorii mohou konzoli použít ke široké škále úkonů.

Sabre je vybaven kamerou, tudíž nabízí se, že obraz z něj bude přenášen právě do Stream Decku. Vojáci tak mohou na dálku monitorovat bitevní pole a přes konzoli zaměřovat cíle a pálit munici. Podobné ovládací systémy nejsou sice nic nového, ale obvykle armády sahají po specializovaných armádních produktech, komerční herní hardware zas tak často využívaný není. 

Steam Deck přestavila společnost Valve loni, cílem bylo nabídnout handheld, na kterém si můžete zahrát „pořádné“ počítačové hry, nejen menší tituly. Konzole okamžitě zaznamenala velký úspěch, i proto, že se dá snadno upravit podle potřeby. Standardně je poháněna Linuxem, ale uživatelé si na ni mohou nainstalovat i Windows. Tyto možnosti úprav mohou být důvodem, proč po Steam Decku sáhla i ukrajinská armáda.

Zajímavý je ale i samotný kulometný systém, který vojáci konzolí ovládají. Je ukrajinské výroby a peníze na něj armáda vybrala skrze crowdfundingovou kampaň, která odstartovala v roce 2015, krátce poté, kdy Rusko na Ukrajinu vpadlo poprvé. Tehdy ještě země nedostávala tolik zbraní ze zahraničí a Ukrajinci si prostředky na obranu museli zajišťovat sami.

TPO popisuje, že Sabre umožňuje s nepřítelem bojovat na dálku a lze jej vybavit jakoukoli lehkou protipěchotní nebo protitankovou zbraní, včetně AK-47. Platforma je určená pro stacionární instalaci na pevných objektech nebo na vozidlech. Crowdfundingová stránka zmiňuje využití zejména na kontrolních stanovištích a na hranicích.

„Vojáci dostávali rány, protože se nacházeli na střeše obrněných vozidel, a přestože byli do jisté míry chráněni, jejich hrudník a hlava bývaly odhaleny,“ popisuje zástupce projektu ve videu na YouTube, proč je třeba kulomety ovládat na dálku. Sabre podporuje ovládání až do 500 metrů.

Diskuze (16) Další článek: Elon Musk: „Explozi prototypu Starship jsem očekával.“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,