Washington Post zjistil, jak Izrael dostal výbušninu do pagerů Hizballáhu. A proč byla důležitá dvě tlačítka | Foto: Gold Apollo

Foto: Gold Apollo

Washington Post zjistil, jak Izrael dostal výbušninu do pagerů Hizballáhu. A proč byla důležitá dvě tlačítka

Tisíce členů libanonského hnutí Hizballáh utrpělo 17. září 2024 zranění, když vybuchla zařízení, která používají při komunikaci. Libanonské úřady potvrdily téměř tři tisíce zraněných a dvanáct mrtvých. Kolem tří set lidí bylo ve vážném stavu.

Oživeno 7. října | The Washington Post publikoval článek, ve kterém odkrývá pozadí zpravodajské akce, za kterou už bez pochybností stála izraelská rozvědka Mosad.

Izrael začal už v roce 2015 „vybavovat“ vysílačky Hizballáhu malým množstvím výbušniny. Současně je upravil, aby mohl odposlouchávat komunikaci, a to se nakonec ukázalo jako důležitější. Možnost nechat je vybuchnout se nechávala jako varianta pro případ krize.

Hizballáh měl ale obavy z odposlechu a Mosad vycítil příležitost. Prostřednictvím nastrčeného obchodního zástupce mu prodal tisíce pagerů Apollo AR924, jejichž baterie obsahovaly malé množství výbušniny. Tak malé a tak skryté, že se nedalo objevit ani při rozebrání nebo kontrole pod rentgenem. Pagery byly také upraveny, aby Izrael mohl výbušninu dálkově a hromadně aktivovat.

Pro přečtení šífrované zprávy je na tomto pageru potřeba stisknout dvě tlačítka. Zařízení se v této situaci musí držet oběma rukama. To byla první vlna: tichá aktivace výbušného systému, odeslání zprávy a exploze při jejím čtení, kdy i malé množství výbušniny mělo požadovaný efekt. Potom zřejmě následovala druhá vlna, kdy další signál rovnou inicioval výbuch u ostatních zařízení.

Tchajwanský výrobce pagerů o akci nevěděl. Zařízení prodala Hizballáhu jeho bývalá zaměstnankyně, která měla pro svou firmu licenci nabízet zařízení Apollo v oblasti Středního východu.

V úterý 17. září nechal Izrael vybuchnout nové pagery. O den později pak aktivoval svou výbušninu ještě ve stovkách starých vysílaček.


Členům libanonského Hizballáhu v kapsách hromadně vybuchly pagery. Za útokem je prý Izrael, stopy vedou do Maďarska

Původní článek ze 17. a 18. září | Co jsme se od včerejška dozvěděli nového?

  • Detonace začaly v úterý v 15.30 místního času, trvaly asi hodinu.
  • Vybuchlo možná až pět tisíc pagerů.
  • Některým výbuchům podle svědků předcházela zpráva na pageru. Postižení ho tak drželi v ruce nebo před obličejem.
  • Spekuluje se o výbušnině Pentrit (PETN) v množství menším než 20 g.
  • Nejsou hlášená poškození budov ani následné požáry.
  • Iniciátorem výbuchu mohla být baterie, jejíž přehřátí aktivovalo buď přímo trhavinu, nebo rozbušku.
  • Je prakticky jisté, že exploze zaznamenané na videích a následná zranění nemohly způsobit samotné baterie bez přidané výbušniny.
  • Pagery byly podle zakladatele tchajwanské společnosti Gold Apollo vyrobeny v Evropě firmou, která má také právo používat na vybraných trzích tuto značku.
  • Mělo by jít o maďarskou firmu BAC Consulting (je možné, že jde jen o prázdnou schránku).
  • Do Libanonu se tyto přístroje dostaly teprve před pěti měsíci.
  • Pagery Hizballáh používá kvůli tomu, že se coby přijímače, které nevysílají, nedají sledovat.
  • Vlastně se nikde neuvažuje o jiném vysvětlení, než že v pozadí je izraelský Mossad.

Spekuluje se o útoku Izraele, který údajně dokázal tyto pagery hacknout a… teď není úplně jasné, co se stalo dál. Můžete se dočíst o výbuších baterií, tedy o jejich vynuceném přehřátí a explozích. Jenže videa, která se šíří například na X, ukazují skutečné výbuchy a takhle se baterie nechová. Navíc silného zahřívání pageru v kapse si člověk velmi brzy všimne.

image.png
Pravděpodobně se jedná o tento typ pagerů od tchajwanské firmy Gold Apollo
AP-900_04_1000px.jpg 
Nebo může jít o tento model AP-900 GP. Usuzujeme ze štítku zničeného zařízení, kde je patrný název výrobce a zkratka AP nebo AR následovaná devítkou

Reálněji proto vypadá, že se někomu (opět se spekuluje o Izraeli) podařilo k zařízením, která má Hizballách teprve několik měsíců, dostat a upravit je. Jak hardwarově, přidáním výbušniny, tak otevřením softwarových vrátek pro časovou nebo vzdálenou aktivaci.

Situaci z místa shrnuje zpravodaj České televize David Borek:

Mnohé z těchto informací jsou jen dohady. A pokud se jednalo o tajnou akci izraelské nebo jiné rozvědky, nejspíš jimi i zůstanou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud