Do Česka dorazily vydatné deště a podle modelů by mohly na mnoha tocích způsobit povodeň. Vybrali jsme několik webových aplikací a služeb, které prozradí, jak a kde sledovat aktuální situaci na řekách i vodních nádržích.
Aktuální stav na českých řekách
Jestli ve vaší oblasti hrozí rozlití blízkého potoka do sklepů a zahrádek, zjistíte v prvé řadě na webu Hlásné a předpovědní povodňové služby ČHMÚ.
Mapa vodního stavu na českých tocích
Mapovou aplikaci vyplňují zbarvené puntíky měřících stanic. Dokud svítí světle modrým odstínem, je vše v pořádku. Zelená, žlutá a červená barva už ale označuje konkrétní stupeň povodňové aktivity (SPA):
- Bdělost
- Pohotovost
- Ohrožení / Extrémní ohrožení
Podle zákona č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů začíná vyhlášením 2. a 3. stupně povodeň (§ 64), na kterou musejí podle další legislativy reagovat obce, integrovaný záchranný systém a další orgány státu a samosprávy.
U vybraných stanic předpověď na 72 hodin
Každá měřící stanice dosahuje různé úrovně SPA podle místního charakteru koryta a vodního stavu. Ten můžete sledovat v časovém grafu po klepnutí na puntík stanice, ve kterém budou linkou vyznačené i zmíněné stupně.
Graf vývoje stavu na vybraném toku a předpověď pro příštích 72 hodin
Služba umí mapu filtrovat a zobrazit jen ty stanice, u kterých už došlo k dosažení SPA, anebo ty, ke kterým máme k dispozici předpověď dalšího vývoje v následujících dnech. To se týká především hlavních stanic na klíčových řekách.
V dalších částech článku najdete: hladiny vody v nádržích, mapu rizika přívalových povodní, předpovědní povodňová hlášení, komunitní informace a data, tipy na mobilní aplikace, mapu srážkoměrných stanic.
Pokračování 2 / 8
Stavy toků na Mapy.cz
Protože mohou být stránky ČHMÚ přetížené, Mapy.cz vyrazily na pomoc a základní data o průtocích ukážou i ve své vlastní aplikaci. Stačí navštívit adresu mapy.cz/humanitarni.
Stavy vodních toků na webu Mapy.cz. Zatím to zdánlivě vypadá dobře, ale maxima předpovědi očekávají až zítra
V mapě opět uvidíte puntíky. Když na některý z nich klepnete, v postranním panelu se zobrazí aktuální stav (normální/některý ze stupňů SPA), výška v centimetrech a tendence.
Pokračování 3 / 8
Hladiny vody v nádržích
Podobné grafy stavů a průtoků na českých tocích najdete i na webech jednotlivých povodí. Navíc ale každé z nich nabízí speciální stránku Hladiny vody v nádržích, na které můžete zkontrolovat, jak na tom jsou české přehrady:
Na každém z vyjmenovaných povodí najdete mapku s vyznačenými vodními nádržemi. Po klepnutí se otevře detail s časovým grafem vývoje výšky hladiny v m n.m., odtokem z nádrže v metrech krychlových za sekundu a průměrnou bilanční hodnotou přítoku (opět v metrech krychlových za sekundu). Nechybí ani krajní hodnoty konkrétní stavby.
Karta VD Nové Mlýny – Dolní nádrž na jihu Moravy, kde se do grafů krásně propisuje zvýšený přítok, odtok a růst hladiny způsobený dešti v povodí
Z grafů tedy vyčtete trend, co do přehrady teče, co z ní odtéká a jakou má kapacitu zadržovat nenadálý přísun vody během blížících se dešťů.
Pokračování 4 / 8
Mapa rizika přívalových povodní
Další zajímavou funkcí hlásné služby je mapa rizika přívalových povodní (flash flood) podle nasycení půdy. Když by byla země plná vody, další už nedokáže pojmout a steče do údolí, kde může podle jeho tvaru nečekaně rozvodnit i zdánlivě malé říčky.
Mapa rizika přívalových povodní (červená v tomto případě představuje velmi nízké riziko)
Flash flood podle obrázku ale v tuto chvíli nehrozí, půda je totiž po létu na většině míst málo nasycená (rudé odstíny), a tak je zatím prázdná i vrstva souhrnného rizika přívalové povodně, kterou si můžete zapnout v postranním panelu.
Pokračování 5 / 8
Předpovědní povodňová hlášení na síti X
Další z možností, jak se dozvědět o aktuálních významných změnách na českých tocích, je sledování speciálního hlásného účtu ČHMÚ_hydrologie na síti X.
Jak už název napovídá, najdete zde automatické zprávy, které mají vždy stejnou podobu a informují o vzestupech hladin na některý ze stupňů SPA a posléze i o poklesu.
Pokračování 6 / 8
Mapa srážkoměrných stanic
Protékající voda v řekách musí nejprve spadnout z nebe, a tak na webu hlásné služby nechybí ani mapa stanic měřících úhrny srážek. Tmavě modré puntíky označují zaznamenaný déšť při posledním měření a ty světlé klid.
Síť srážkoměrných stanic
Když stanici rozkliknete, opět se zobrazí několik sloupcových časových grafů počínaje hodinovými úhrny za poslední den a konče sedmidenním pohledem. Data si můžete prohlédnout i v tabulce.
Úhrny srážek se udávají v milimetrech, přičemž 1 milimetr představuje 1 litr spadlé vody na ploše 1 metru čtverečního.
Grafy úhrnů srážek na třech různých stanicích
Pokračování 8 / 8
Srážky podle komunity
Deště a srážkové úhrny nezaznamenávají pouze profesionální stanice ČHMÚ, ale také tisíce nejrůznějších domácích chytrých stanic rozesetých po celém Česku. Pokud sdílejí data v některé z veřejných map, může se na ně podívat úplně každý.
Síť meteostanic Netatmo a detail jedné z nich včetně srážkoměru
Dnes to umí třeba Netatmo a jeho Weathermap, ve které se vlevo dole snadno přepnete na vrstvu s údaji z komunitních srážkoměrů, anebo třeba Wundermap od Wundergroundu, kde se zase stačí v pravém panelu přepnout na vrstvu Precipitation (srážky).
Za zmínku stojí ještě síť partnerských stanic se srážkoměry na portálu In-počasí.cz, který má k dispozici i časovou osu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně