Technika | Automobily

Hlavně žádný stres: Ford nabídne režim přístrojového panelu pro ničím nerušenou jízdu

Hlavně žádný stres: Ford nabídne režim přístrojového panelu pro ničím nerušenou jízdu

Automobilka Ford přinese ve svých vozech Explorer 2020 volitelný minimalistický režim palubního přístrojového panelu. Jeho cílem je omezit objem poskytovaných informací, kterými jsou řidiči v dnešní době doslova přehlceni.

Základní myšlenka spočívá v použití uklidňujícího modrého pozadí, na kterém mají být zobrazovány jen ty nejpodstatnější údaje. 12,3" obrazovka bude v tomto módu ukazovat pouze rychlost jízdy a volitelně ve třech řádcích zbývající vzdálenost, čas předpokládaného příjezdu do cíle a stav paliva v nádrži.

Nenechte se rozptylovat

Výrobce automobilů vychází ze skutečnosti, že řidiči jsou v autech, vybavených často i několika obrazovkami, doslova přetěžování různými informacemi a notifikacemi, které nějakým způsobem zpracovávají. Proto se Ford rozhodl pro přesně opačnou cestu: řidiči poskytne jen ty nejdůležitější údaje.

Nová funkce, označovaná jako „Calm Screen“, má snížit úroveň stresu, což by v konečném důsledku mělo přispět ke snížení počtu dopravních nehod. Manažerka Sheryl Connelly k novince říká, že „nový Explorer od Fordu může sloužit jako útočiště před chaosem a rozptylováním.“

Aktivovat režim bez rozptylujících informací lze v rámci palubního infotainmentu. Konkrétně je tato možnost v sekci pro výběr obrazovky přístrojového panelu jako položka Calm Screen. Zde lze také navolit případné další položky, jež budou vedle tachometru zobrazovány.

Šlo by to ještě lépe

Nápad omezit objem informací poskytovaných řidiči určitě není špatný, nicméně snaha o uklidňující atmosféru by se nemusela zaměřovat jen na přístrojovou desku. Ford by se mohl inspirovat například u švédského Saabu, v jehož vozech se po stisku tlačítka „Night Panel“ vypnulo osvětlení všech prvků interiéru kromě tachometru. V případě implementace této „vychytávky“ by se pak hodil snímač pohybu, který automaticky aktivuje podsvětlení, když se ruka řidiče nebo spolujezdce přiblíží k ovládacím prvkům.

Klepněte pro větší obrázek
Ford nabídne režim přístrojového panelu pro ničím nerušenou jízdu

Dalším způsobem, jak by automobilka mohla řidičům pomoci s omezením rušení během řízení, by bylo ztišení všech oznámení a hovorů na připojeném mobilním telefonu. V tomto směru je zatím nejdál Nissan, který testuje prototyp loketní opěrky, blokující přístup telefonu k signálu mobilní sítě.

Teprve implementace všech těchto a dalších funkcí by vytvořila skutečně odpočinkové prostředí pro řízení. Každopádně i nový režim obrazovky přístrojového panelu je v podání Fordu krokem správným směrem.

Diskuze (18) Další článek: Navigace TomTom spolupracuje s IFTTT, při odjezdu z domu zhasne osvětlení a zavře garáž

Témata článku: Technika, Doprava, Automobily, Ford, Stres, Rozptylování, Jízda, Saab, Nissan, Rušení, Str, Obrazovka, Režim, Řidič


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56