„Hodně jsme se toho naučili pro příští testovací start,“ uvedl Elon Musk o explozi Starship. FAA však jeho nadšení nesdílí | Foto: SpaceX/Twitter

Foto: SpaceX/Twitter

„Hodně jsme se toho naučili pro příští testovací start,“ uvedl Elon Musk o explozi Starship. FAA však jeho nadšení nesdílí

Oživeno 27. dubna

SpaceX nebude moct uskutečnit další letové zkoušky prototypů Starship, dokud Federal Aviation Administration (FAA) neuzavře své „vyšetřování nehody“

Z dostupných informací plyne, že FAA musí nejprve potvrdit, že „jakýkoli systém, proces nebo procedura související s touto nepříjemností neovlivní veřejnou bezpečnost“.

Muskova společnost bude před druhým pokusem o start také muset dokončit další „environmental mitigations“  a to kvůli „úlomkům vnikajícím do sousedních nemovitostí“.

To znamená, že nového pokusu o dosažení orbity se zřejmě nedočkáme tak brzy, jako na svém Twitteru optimisticky uvedl Elon Musk –  tedy za jeden až dva měsíce.

Jediné pozitivum je, že během prvního testu nedošlo k žádnému zranění ani poškození veřejného majetku


Při prvním pokusu o dosažení orbity (resp. „marginální orbity“) sice prototyp Starship explodoval, nicméně došlo k tomu až po cca 4 minutách letu – a SpaceX je s tímto výsledkem nadmíru spokojená.

„Hodně jsme se toho naučili pro příští testovací start, který proběhne za několik měsíců,“ konstatoval mj. Elon Musk.

Federal Aviation Administration (FAA) nicméně tak nadšená není. Podle dostupných informací již zahájila vyšetřování – což znamená, že SpaceX by teoreticky mohla mít problémy se získáním licence potřebné pro další pokus.

„Během vzletu a před oddělením stupně došlo k anomálii, která měla za následek ztrátu zařízení. Nebyli hlášeni žádná zranění ani škody na veřejném majetku,“ uvedla FAA ve svém prohlášení.

Připomeňme, že poté, co selhalo několik motorů Raptor, prototyp ztratil výšku a „začal dělat kotrmelce“.

V důsledku toho byl následně aktivován tzv. flight termination system (FTS), který v případě podobných komplikací umožňuje provést autodestrukci a zabránit tak nekontrolovanému pádu kosmické lodě na Zemi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud