Vědci z University of California Riverside (UCR) se domnívají, že někde ve vesmíru bychom mohli detekovat oxid dusný, lépe známý jako rajský plyn. Podle jejich názoru by mohlo jít o nový ukazatel toho, zda je nějaká planeta obyvatelná či nikoli.
„Oxidem dusným se vážně zabývalo méně výzkumníků,“ komentoval to astrobiolog Eddie Schwieterman z UCR v tiskové zprávě. „Ale my si myslíme, že to může být chyba.“
Schwieterman a jeho spolupracovníci vypočítali, s jakou pravidelností živé organismy produkují oxid dusný, a poté tato data zadali do planetárního modelu. Díky tomu zjistili, že obyvatelné exoplanety s atmosférou bohatou na rajský plyn mohou být odhaleny pomocí zařízení, jako je např. Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST).
Co namítají kritici?
Je třeba poznamenat, že malé množství oxidu dusného se uvolňuje třeba i při úderech blesků. Tým UCR tuto možnost nicméně ve svém modelování zohlednil.
Jiní poukázali na skutečnost, že v zemské atmosféře se dotyčná sloučenina ve velkém množství nevyskytuje a to navzdory tomu, že naše planeta kypí životem. Ale i na to má Schweiterman odpověď.
„Tento závěr nebere v úvahu období v historii Země, kdy oceánské podmínky umožnily mnohem větší biologické uvolňování oxidu dusného. Podmínky v těchto obdobích by mohly odrážet současný stav exoplanety,“ vysvětlil.