Houbové cihly by se mohly samy opravovat, navíc jejich výroba produkuje méně oxidu uhličitého

Probíhající klimatické změny vedou odborníky v nejrůznějších segmentech k hledání ekologičtějších alternativ. Například ve stavebním průmyslu, který produkuje desetinu emisí oxidu uhličitého, by beton mohly nahradit houbové cihly, tvrdí magazín The Verge.

Výhodou cihel vyrobených z hub je na jedné straně jejich vysoká odolnost, na straně druhé pak snadná biologická odbouratelnost. Současně s tím jsou vhodnou alternativou k jiným stavebním materiálům, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí naší planety.

Cihly z hub

„Naše prostředí potřebuje tyto druhy materiálů," říká zakládající hlavní architekt ve společnosti The Living David Benjamin. „Různé země mají vskutku ambiciózní cíle v oblasti boje proti klimatickým změnám a tento materiál by mohl pomoci nastartovat určitý pokrok."

Výroba stavebních a konstrukčních materiálů generuje přibližně desetinu celosvětových emisí oxidu uhličitého. To je více než vypouští do vzduchu námořní a letecká doprava dohromady. A celý problém se, bohužel, neustále zhoršuje.

Změnit to mohou materiály vyrobené z mycelia (podhoubí), tedy shluk vzájemně propletených vláken, charakteristický zejména pro houby a některé bakterie. Při jejich výrobě je produkováno mnohem méně oxidu uhličitého než v případě tradičních materiálů, jako je cement nebo beton.

Samé výhody

Bonusem navíc je, že houby jsou biologicky odbouratelné, takže po nich zůstane méně škodlivého odpadu, než je tomu u současných stavebních materiálů. Houby mohou dokonce pomoci při likvidaci materiálů, které by jinak skončily na skládce, jako jsou piliny nebo zemědělský odpad.

Z dalších výhod jmenujme nízkou hmotnost, odolnost, tvarovatelnost a přirozenou ohnivzdornost. Při výrobě houbové cihly se mycelium kombinuje s nějakým druhem zemědělského odpadu, jako je sláma nebo kukuřičné slupky. Poté se pěstuje asi dva týdny, aby došlo ke kolonizaci, a nakonec se zahřívá nebo chemicky ošetřuje.

Stavební materiály vyrobené z hub jsou stále v poměrně raných fázích výzkumu a vývoje. Ukazují však značný potenciál jako izolační materiál a coby náhrada za betonové konstrukce. Architekti již experimentují se strukturami z houbových cihel a dalším krokem má být použití živé houby, která roste a může se sama opravovat.

Diskuze (19) Další článek: V dubnu definitivně skončí původní Edge. Microsoft jej odstraní pomocí aktualizace

Témata článku: Materiál, Klimatická změna, Výroba, Houby, CO2, Bydlení, Stavby, Pro, Oxid uhličitý, Cihla, Mycelium, Odpad, Beton, Stavební materiál, Klimatické změny, The Verge, Odolnost
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test mobilů za 10 tisíc

Test elektrických koloběžek

Jak naplno využít domácí NAS

Vybíráme chytré hodinky