Houbové cihly by se mohly samy opravovat, navíc jejich výroba produkuje méně oxidu uhličitého

Probíhající klimatické změny vedou odborníky v nejrůznějších segmentech k hledání ekologičtějších alternativ. Například ve stavebním průmyslu, který produkuje desetinu emisí oxidu uhličitého, by beton mohly nahradit houbové cihly, tvrdí magazín The Verge.

Výhodou cihel vyrobených z hub je na jedné straně jejich vysoká odolnost, na straně druhé pak snadná biologická odbouratelnost. Současně s tím jsou vhodnou alternativou k jiným stavebním materiálům, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí naší planety.

Cihly z hub

„Naše prostředí potřebuje tyto druhy materiálů," říká zakládající hlavní architekt ve společnosti The Living David Benjamin. „Různé země mají vskutku ambiciózní cíle v oblasti boje proti klimatickým změnám a tento materiál by mohl pomoci nastartovat určitý pokrok."

Výroba stavebních a konstrukčních materiálů generuje přibližně desetinu celosvětových emisí oxidu uhličitého. To je více než vypouští do vzduchu námořní a letecká doprava dohromady. A celý problém se, bohužel, neustále zhoršuje.

Změnit to mohou materiály vyrobené z mycelia (podhoubí), tedy shluk vzájemně propletených vláken, charakteristický zejména pro houby a některé bakterie. Při jejich výrobě je produkováno mnohem méně oxidu uhličitého než v případě tradičních materiálů, jako je cement nebo beton.

Samé výhody

Bonusem navíc je, že houby jsou biologicky odbouratelné, takže po nich zůstane méně škodlivého odpadu, než je tomu u současných stavebních materiálů. Houby mohou dokonce pomoci při likvidaci materiálů, které by jinak skončily na skládce, jako jsou piliny nebo zemědělský odpad.

Z dalších výhod jmenujme nízkou hmotnost, odolnost, tvarovatelnost a přirozenou ohnivzdornost. Při výrobě houbové cihly se mycelium kombinuje s nějakým druhem zemědělského odpadu, jako je sláma nebo kukuřičné slupky. Poté se pěstuje asi dva týdny, aby došlo ke kolonizaci, a nakonec se zahřívá nebo chemicky ošetřuje.

Stavební materiály vyrobené z hub jsou stále v poměrně raných fázích výzkumu a vývoje. Ukazují však značný potenciál jako izolační materiál a coby náhrada za betonové konstrukce. Architekti již experimentují se strukturami z houbových cihel a dalším krokem má být použití živé houby, která roste a může se sama opravovat.

Diskuze (19) Další článek: V dubnu definitivně skončí původní Edge. Microsoft jej odstraní pomocí aktualizace

Témata článku: Klimatická změna, Výroba, Materiál, Stavby, CO2, Bydlení, Houby, Beton, Odpad, Klimatické změny, Stavební materiál, Cihla, Oxid uhličitý, The Verge, Odolnost


Určitě si přečtěte

Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky