Japonci mají rádi zvláštní roboty. A také mají rádi kreslené seriály anime, kde spolu hrdinové bojují ve fantastických robotických oblecích. Bylo jen otázkou času, než se takový oblek pokusí postavit i v reálu. Několik pokusů proběhlo, ale japonský startup Tsubame Industries to zatím dotáhl nejdále, obrovský robotický oblek skutečně vyrobil a začal jej nabízet k prodeji.
Tsubame Industries sídlí v Tokiu a své jednotky - pilotovatelné roboty nadživotní velikosti - představil ve vlastním demu letos v létě, přičemž veřejnosti je chce více přiblížit během veletrhu Japan Mobility Show, který proběhne na konci října. Roboti nebudou jen vystavení, startup chce demonstrovat jejich pohyb a celkově dokázat, že to je reálný projekt, nikoliv vtip, popisuje japonský server Robot Start.
Inspiraci v anime přiznávají
Roboti se jmenují Archax podle prehistorického tvora Archaeopteryxe, což byl dinosaurus žijící na konci jurského období, který připomínal ptáka. Dlouho se předpokládalo, že jde o nejstaršího předka současných ptáků, ale dnes vědci tvrdí, že nejspíš existuje ještě starší předek.
Volba jména je trošku zvláštní, protože Archax ptáka nepřipomíná ani trochu. Naopak vypadá jako typický mecha robot. Mecha je název právě pro tento typ robotických obleků, které dosud existovaly pouze ve sci-fi, mohli jste tento koncept vidět třeba v Matrixu, Avataru… nebo legendárních Strážcích vesmíru. Inženýři v Tsubame Industries si splnili svůj dětský sen.
„Japonsko je velmi dobré v animaci, hrách, robotech a automobilech, tak jsem si řekl, že by mohlo být skvělé, kdybych stvořil produkt, který všechny tyto elementy kombinuje,” uvedl pro agenturu Reuters 25letý ředitel firmy Ryo Yoshida.
Monstrum o 3,5 tunách
Archax má lidské proporce v tom smyslu, že má dvě ovladatelné paže a pohybuje se po čtyřech nohách, na kterých jsou kola. Na pažích jsou zápěstí a prsty, které lze ovládat, dale lze pohybovat s rameny, otáčet s hlavou a trupem. Právě v trupu pilot sedí, nachází se tam celé ovládací centrum. Ve vzpřímené pozici robot měří 4,5 metru.
Ovládání probíhá pomocí dvou joysticků, dvou pedálů a čtyř displejů, které jsou napojeny na devět kamer. Displeje ukazují jednak prostor kolem robota a jednak informace potřebné k úspěšné navigaci - kolik energie zbývá v baterii, v jakém úhlu jsou nakloněny jednotlivé komponenty robota, rychlost pohybu celé jednotky apod.
Robot se podle firmy dokáže transformovat do vozidlového módu, ve kterém se pak pohybuje v rychlosti 10 kilometrů za hodinu. Transformace znamená, že Archax roztáhne nohy pro větší stabilitu, předkloní se a stane se k něj tak trochu tank. Celá jednotka obecně připomíná tank - konstrukce váží 3,5 tuny a tvoří ji železné trubky, hliníková slitina, ocelové pláty. Rám je pokryt vyztuženým plastovým vláknem a filamentem ASA používaném při 3D tisku.
Pokud se pilot dostane do nesnází, má k dispozici nouzové tlačítko, zároveň celý robot se automaticky vypne, pokud se jeho trup nahne o více než 5 stupňů oproti limitům, které jsou stanoveny jako bezpečné. Pilot pak může využít nouzový únikový poklop u zadní části kokpitu. Firma tvrdí, že konstrukce splňuje různé japonské elektrotechnické standardy. Bonusem je, že kokpit je podle server Anime News Network klimatizovaný.
Velmi drahá sranda pro milionáře
A k čemu má Archax sloužit? Momentálně k ničemu, respektive zatím se počítá, že bude existovat jen pro zábavu. Tsubame Industries se ale snaží vymyslet i reálné aplikace, podle Yoshidy se nabízí budoucí nasazení při záchranářských akcích nebo při vesmírných misích. Těžko ale říct, jak by mohl konkurovat výrazně menším, levnějším a mobilnějším robotům či dronům.
Archax je totiž velmi drahý, zájemci za něj dají 2,7 milionů dolarů (62,6 milionů korun). Firma již přijímá předobjednávky, avšak bez pevného termínu dodání, protože výroba je náročná a startup má zatím jen devět zaměstnanců. Také se svou nabídku ani nesnaží cílit na širokou veřejnost, podle zástupců Tsubame Industries je to produkt pro ultraboháče, kteří mají rádi drahá auta. Ti si nicméně mohou vybrat z pěti barevných variant Archaxe.