Huawei začíná v Číně prodávat auto. Nevyrábí jej celé, ale dodává klíčové systémy

Huawei bylo dříve známé hlavně z mobilního světa a pozice jednoho z největších prodejců. Po restrikcích hlavně ze strany USA se ale vydává i na další trhy a jedním z nich jsou automobily. Ve spolupráci se značkou Seres nyní uvedlo nový automobil, který pohání technologie právě od Huawei.

Ve svých vlajkových obchodech v Číně prodává Huawei nejen své produkty, ale nyní i automobily. Konkrétně začal prodej modelu Seres SF5. Jedná se o elektromobil s rozšířeným dojezdem. základem je tedy motor poháněný bateriemi, v záloze je ale i spalovací motor. Ten však neslouží přímo pro pohon, ale jen pro dobíjení baterií a prodloužení dojezdu.

Ten je v základu pouze 180 kilometrů, díky použitému řešení je ale lze prodloužit až na 1 000 km. Pohon nazývá firma Huawei DriveONE Three-in-One Electric Drive, z 0 na 100 km/h se dostane za 4,68 sekund. Huawei se stará také o vnitřní systém a ovládání, najdeme tak zde Huawei HiCar. Díky tomu lze automobil propojit s chytrým telefonem a využít jej pro ovládání.

Zajímavostí je i možnost nabíjení vehicle-to-vehicle, kde je možné z automobilu nouzově nabít jiný a vehicle-to-load, kde je možné nabíjet třeba gril na výletě. Ten ale s ohledem na dojezd zřejmě nebude moci být příliš daleko od nejbližší zásuvky.

Základní cena startuje na 216 800 CNY (V přepočtu přibližně 717 000 korun) pro pohon dvou kol a 246 800 CNY (816 000 korun) pro pohon všech čtyř kol. Prodej startuje 21. dubna, prozatím ale nelze očekávat, že by automobil zamířil i do Evropy či na náš trh.

Když to nejde s telefony, zkouší to s auty

Čínské Huawei dostalo poměrně velkou ránu od bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa, který zablokoval firmě většinu dodávek od partnerů a de facto znemožnil prodávat své mobilní telefony v podobě, jako tak činila roky. Kvůli tomu tak nové smartphony Huawei neběží na Androidu se službami od Googlu a do budoucna se počítá s kompletním přechodem na vlastní systém.

Firma tak hledá další možnosti, kde by se mohla uplatnit a mohutně investuje právě do automobilů, hlavně tedy elektromobilů. Pozornosti neušly ani autonomní auta, kde chce Huawei konkurovat populární Tesle.

I v tomto případě nebude Huawei produkovat automobily samo o sobě (alespoň ze začátku), ale spojí se s dalšími automobilkami, pro které dodá svůj software a řešení. Podobným směrem se ostatně pravděpodobně vydá i Apple, byť v tomto případě nejsou známy konkrétní firmy a ani plán společnosti do budoucna.

Diskuze (3) Další článek: Test grafické karty Asus TUF Gaming Radeon RX 6800 XT O16G: Dobrá alternativa k originálu

Témata článku: Technologie, Google, Apple, Hardware, Technika, Elektromobily, Android, USA, Automobily, Evropa, Tesla, Čína, Huawei, Donald Trump, Elektromobil, Spalovací motor, Cin, Dojezd, Automobil, DOD, Pohon, Klíčový systém, Telefony s Androidem na Heureka.czRecenze PC verze God of War. Bohové se neschovají ani ve Windows

Recenze PC verze God of War. Bohové se neschovají ani ve Windows

Vynikající akční hra God of War již není exkluzivitou pro konzole Playstation. Kratos rozšířil své válečné běsnění na PC a my jsme se k němu přidali. Jak funguje verze pro PC?

Vojtěch Matušinský
God of WarAkční adventuraRecenze
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Switch verze zombie akce Dying Light 2 se opozdí. Počkáme si půl roku navíc
Michal Maliarov
Dying Light 2Techland
Adriano vdechne starým smartphonům nový život. Mohou se stát centrem domácnosti
Martin Miksa
UdržitelnostVysloužilý mobilChytrý telefon
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna