Huawei začíná v Číně prodávat auto. Nevyrábí jej celé, ale dodává klíčové systémy

Huawei bylo dříve známé hlavně z mobilního světa a pozice jednoho z největších prodejců. Po restrikcích hlavně ze strany USA se ale vydává i na další trhy a jedním z nich jsou automobily. Ve spolupráci se značkou Seres nyní uvedlo nový automobil, který pohání technologie právě od Huawei.

Ve svých vlajkových obchodech v Číně prodává Huawei nejen své produkty, ale nyní i automobily. Konkrétně začal prodej modelu Seres SF5. Jedná se o elektromobil s rozšířeným dojezdem. základem je tedy motor poháněný bateriemi, v záloze je ale i spalovací motor. Ten však neslouží přímo pro pohon, ale jen pro dobíjení baterií a prodloužení dojezdu.

Ten je v základu pouze 180 kilometrů, díky použitému řešení je ale lze prodloužit až na 1 000 km. Pohon nazývá firma Huawei DriveONE Three-in-One Electric Drive, z 0 na 100 km/h se dostane za 4,68 sekund. Huawei se stará také o vnitřní systém a ovládání, najdeme tak zde Huawei HiCar. Díky tomu lze automobil propojit s chytrým telefonem a využít jej pro ovládání.

Zajímavostí je i možnost nabíjení vehicle-to-vehicle, kde je možné z automobilu nouzově nabít jiný a vehicle-to-load, kde je možné nabíjet třeba gril na výletě. Ten ale s ohledem na dojezd zřejmě nebude moci být příliš daleko od nejbližší zásuvky.

Základní cena startuje na 216 800 CNY (V přepočtu přibližně 717 000 korun) pro pohon dvou kol a 246 800 CNY (816 000 korun) pro pohon všech čtyř kol. Prodej startuje 21. dubna, prozatím ale nelze očekávat, že by automobil zamířil i do Evropy či na náš trh.

Když to nejde s telefony, zkouší to s auty

Čínské Huawei dostalo poměrně velkou ránu od bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa, který zablokoval firmě většinu dodávek od partnerů a de facto znemožnil prodávat své mobilní telefony v podobě, jako tak činila roky. Kvůli tomu tak nové smartphony Huawei neběží na Androidu se službami od Googlu a do budoucna se počítá s kompletním přechodem na vlastní systém.

Firma tak hledá další možnosti, kde by se mohla uplatnit a mohutně investuje právě do automobilů, hlavně tedy elektromobilů. Pozornosti neušly ani autonomní auta, kde chce Huawei konkurovat populární Tesle.

I v tomto případě nebude Huawei produkovat automobily samo o sobě (alespoň ze začátku), ale spojí se s dalšími automobilkami, pro které dodá svůj software a řešení. Podobným směrem se ostatně pravděpodobně vydá i Apple, byť v tomto případě nejsou známy konkrétní firmy a ani plán společnosti do budoucna.

Diskuze (3) Další článek: Test grafické karty Asus TUF Gaming Radeon RX 6800 XT O16G: Dobrá alternativa k originálu

Témata článku: Technologie, Hardware, Apple, Google, Technika, Elektromobily, Android, USA, Evropa, Tesla, Čína, Automobily, Huawei, Donald Trump, Automobil, Pohon, Elektromobil, Spalovací motor, Klíčový systém, DojezdO tomhle se nesní ani Muskovi. Firma získala smlouvu na desítky startů rakety, která ještě neexistuje

O tomhle se nesní ani Muskovi. Firma získala smlouvu na desítky startů rakety, která ještě neexistuje

** ABL Space Systems vyvíjí menší raketu pro vynášení družic o celkové hmotnosti 1,3 tuny ** Jeden start vyjde na 12 milionů dolarů ** Raketa ještě neletěla, ale firma přesto získala smlouvu až na 58 startů

Petr Kubala
RaketaVesmírStartupy
U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

** Americké námořnictvo stále testuje svůj nový raketový stealth torpédoborec ** Zumwalt nedávno během cesty z Kalifornie na Aljašku proplul dvěma bouřemi ** Na Aljašce bude brzy následovat další fáze testů

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

** Některé aktivity v mozku po smrti nejen nevyhasínají, ale naopak se rozhoří s nebývalou intenzitou ** Platí to o aktivitě vybraných genů, která dramaticky roste ** Překvapivě aktivní jsou i některé buňky, které rostou a vytvářejí nové výběžky

Jaroslav Petr
SmrtGenetikaMozek