Hubble našel vodu u planety v obyvatelné oblasti. V její atmosféře zřejmě prší

  • Hubblův kosmický dalekohled objevil vodní páru v atmosféře exoplanety K2-18b
  • Planeta obíhá okolo hvězdy v obyvatelné zóně
  • K2-18b ale není příliš podobná Zemi

Astronomové detekovali vodu v atmosféře planety, která okolo své hvězdy obíhá v obyvatelné oblasti. Planetu K2-18b našel kosmický dalekohled Kepler na začátku své druhé mise v roce 2014. Planeta obíhá okolo červeného trpaslíka, který se nachází 111 světelných let od nás v souhvězdí Lva.

K2-18b sice má oběžnou dobu jen 33 dní, ale mateřskou hvězdou je chladný červený trpaslík, takže planeta dostává přibližně podobné množství záření, jako Země od Slunce (1440 W/m2 versus 1370 W/m2).

Planetu nevidíme. Kepler ji našel jen díky tomu, že z našeho pohledu přechází před svou hvězdou a tím způsobuje nepatrný pokles její jasnosti.

Atmosféru prozkoumal Hubblův dalekohled

V okamžiku, kdy planeta přechází před hvězdou, prochází světlo hvězdy její atmosférou. Stačí pozorovat spektrum hvězdy, ve kterém je „otisk“ planetární atmosféry. Zní to jednoduše, ale až tak jednoduché to není. U menších planet je nutné pozorovat až desítky přechodů planety před hvězdou, aby bylo k dispozici dost dat. Situaci komplikují také oblaka v atmosféře planety apod.

Na přechod planety K2-18b se v letech 2015 až 2017 podíval osmkrát přístroj WFC3 na palubě Hubblova kosmického dalekohledu a třikrát také infračervený kosmický dalekohled Spitzer.

Na základě získaných dat se astronomům podařilo detekovat vodní páru v atmosféře planety. Ve střední atmosféře exoplanety zřejmě dochází k hydrologickému cyklu. Voda kondenzuje v oblaka, ze kterých prší vodní déšť.

Exoplaneta K2-18b není „druhá Země"

Nový objev dokazuje posun ve výzkumu atmosfér exoplanet. Dosud astronomové studovali atmosféry především planet, které obíhají velmi blízko od svých hvězd.

Jako druhou Zemi ale K2-18b označit nemůžeme. Je velmi obtížné ji přirovnat k jakékoliv planetě Sluneční soustavy. Její hmotnost je 8krát větší a poloměr 2,3krát větší ve srovnání se Zemí. Není to plynný obr a ani planeta podobná Neptunu. Je spíše něco mezi Zemí a Neptunem. Objevená voda a vodní mraky se nacházejí ve značně velké atmosféře bohaté na vodík a hélium.

Cíle pro průzkum atmosfér chybí

Astronomové dnes znají přes 4000 exoplanet, ale jen hrstka z nich jsou malé planety vhodné pro průzkum atmosféry. Pro tzv. transmisní spektroskopii se v nejbližších letech hodí tranzitující planeta u jasného a tedy blízkého červeného trpaslíka.

Nejvíce tranzitujících exoplanet objevil Kepler. Ve své primární části mise se věnoval především statistice a díval se na oblohu, kde se prakticky nenachází blízké hvězdy. Změnilo se to až ve druhé misi (K2). Další cíle pro následný průzkum atmosféry hledá v současné době družice TESS. 

Atmosféry exoplanet stejnou metodou, jakou nyní použil Hubblův dalekohled, má pozorovat chystaný Kosmický dalekohled Jamese Webba.

Má K2-18b sestřičku?

Hmotnost exoplanety K2-18b známe díky pozorování spektra hvězdy spektrografem HARPS v Chile. Stejný přístroj objevil možnou druhou planetu v systému. K2-18c má obíhat s periodou jen 9 dní a před hvězdou nepřecházet, takže ji Kepler nemohl najít. Novější pozorování však existenci planety vyvracejí. Domnělý signál planety měl souviset s aktivitou hvězdy. I to se při lovu exoplanet občas stává...

Zdroj: ArXiv

Diskuze (16) Další článek: Chytré hodinky dělají problém při zkoušení ve školách. Britům došla trpělivost

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Exoplanety, Atmosféra, Voda, Hubble, JWST, Červený trpaslík, HARPS, Atmosféra planety, Kepler, Neptun, Spitzer, Pára, Tess, Planeta, Chile, Astronom, Hvězda, Vodní pára40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis Prime. Zaostřeno na zvuk

Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis Prime. Zaostřeno na zvuk

Pokračujeme v testování nejnovější Prime řady výrobce Steelseries. Po myši jsou na řadě sluchátka.

Michal Maliarov
SteelseriesSluchátkaRecenze
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
GeForce Now: všechno, co potřebujete vědět o službě v roce 2021

GeForce Now: všechno, co potřebujete vědět o službě v roce 2021

Streamování her začíná pomalu ale jistě nabírat na obrátkách. Vyplatí se investovat, nebo ještě stále nejsme v ideální pozici?

Michal Maliarov
Geforce NowTéma