Hubble pozoroval velikého plynného obra, jak se rodí ve velké vzdálenosti

  • Hubbleův vesmírný dalekohled nedávno pořídil snímky v soustavě nedávno zrozené hvězdy AB Aurigae
  • Tento planetární systém vznikl před pouhými 2 miliony let
  • Má hmotu asi jako 9 našich Jupiterů, ale je od své hvězdy mnohem vzdálenější

Objevy tisíců exoplanet a řady mladých hvězdných systémů, kde se právě rodí nové planety, nám ukázaly, že v poznání těchto procesů ještě máme mnoho mezer. Všechny planety vznikají z materiálu v protoplanetárních discích. V tom jsme si víceméně jistí. Ale detaily nám unikají a často máme k dispozici několik různých hypotéz.

Platí to i pro vznik plynných obrů, tedy masivních planet, které mohou být i podstatně větší než plynní obři Sluneční soustavy. V současnosti mezi odborníky převládá hypotéza, podle které plynní obři vznikají „akrecí jádra“ (anglicky core accretion).

Podle této představy se postupně nabalí jádro budoucího obra, jako sněhová koule, a toto jádro pak gravitací pozvolna přitahuje okolní plyn a vznikne plynná planeta. Této teorii konkuruje méně úhledná a drastičtější teorie „nestability disku“ (anglicky disk instability), podle které při chladnutí disku hmoty kolem nově zrozené hvězdy dochází k rozlámání tohoto disku na kusy, z nichž pak mohou vzniknout plynní obři.

Hubbleův vesmírný dalekohled nedávno pořídil snímky v soustavě nedávno zrozené hvězdy AB Aurigae v souhvězdí Vozky, kde se právě rodí veliký plynný obr AB Aurigae b. Tento planetární systém vznikl před pouhými 2 miliony let. Zmíněný zárodek plynného obra má hmotu asi jako 9 našich Jupiterů a je od své hvězdy mnohem vzdálenější. Obíhá ve více než dvojnásobku vzdáleností našeho Pluta od Slunce.

Jak se plynný obr AB Aurigae b zrodil?

Právě ze značné vzdálenosti exoplanety AB Aurigae b přitom můžeme leccos odvodit. Jak tvrdí astrofyzik Thayne Curri z výzkumného centra NASA Ames Research Center a týmu teleskopu Subaru se svými spolupracovníky, v takové vzdálenosti od hvězdy by akrecí jádra vznikal plynný obr velice dlouho, pokud by tam vůbec mohl vzniknout.

Proto Curriho tým věří, že plynný obr AB Aurigae b se musel zrodit díky nestabilitě disku.  Pokud mají pravdu, tak tím teorie vzniku plynných planet nestabilitou disku získala významnou podporu.

Currie upozorňuje, že výzkum systémů jako AB Aurigae je velice náročný. Proto velmi oceňuje pomoc, kterou pro ně představovalo pozorování Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Díky tomuto „nestárnoucímu“ vesmírnému teleskopu získali kvalitní snímky systému AB Aurigae, na nichž mohli odlišit zárodek planety AB Aurigae b.

Diskuze (8) Další článek: Pitvali jsme někdejší výkřik fototechniky. Rozborka digitálního foťáku Canon PowerShot G6

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Astronomie, Slunce, Exoplanety, Sluneční soustava, Hubble, Jupiter, Pluto, Obr, Planeta, Disk, Vozka, Hvězda, Vzdálenost, Vesmírný dalekohled, Subaru, Plynný obrSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Filmový Mario letošní rok nestihne. Za odklad se omlouvá sám Mijamoto

Filmový Mario letošní rok nestihne. Za odklad se omlouvá sám Mijamoto

Nový animák s Mariem v hlavní roli jsme měli vidět už letos během vánoční sezóny. Nakonec se ho ale dočkáme o několik měsíců později.

Martin Nahodil
MarioFilm