Hurikány zesilují rychleji než v 70. letech, lidé mají méně času na evakuaci. Může za to globální oteplování

Globální oteplování způsobuje, že hurikány zesilují mnohem rychleji než v minulosti. S dalším oteplováním planety se bude tento trend dále zhoršovat, informuje magazín New Scientist. To znamená, že lidé budou mít stále méně času na přípravu a případnou evakuaci.

„Pokud nepřijmeme urychlená opatření k omezení budoucího oteplování, pak lze očekávat, že se tento trend bude v budoucnu nadále zhoršovat,“ říká na základě analýzy všech tropických bouří v Atlantiku mezi lety 1971 až 2020 klimatoložka Andra Garner z Rowan University v New Jersey.

Zesilování hurikánů pod lupou

Čtyři z pěti nejničivějších hurikánů v Atlantiku se vyskytly od roku 2017: Harvey, Maria a Irma v roce 2017 a Ian v roce 2022. Všechny čtyři v určité fázi prudce zesílily. Například Maria zesílila z tropické bouře na hurikán kategorie 5 během pouhých dvou dnů, přičemž v konečném součtu zahynulo více než 3 000 lidí.

Rychlejší zesilování je v souladu s teorií, která předpovídá, že v důsledku globálního oteplování, které je poháněno teplou mořskou vodou, budou tropické bouře zesilovat. Čím teplejší je mořská hladina, tím více energie je k dispozici pro zesílení bouří a tím rychleji k němu může dojít.

Dosavadní studie, které se zabývaly tím, zda skutečně existuje trend rychlejšího zesilování, se zaměřovaly na konkrétní části Atlantiku nebo používaly příliš úzké definice rychlého zesilování. Garner a její kolegové analyzovali všechny tropické bouře v Atlantiku od roku 1971. Pro každou bouři vypočítali rychlost zesilování v období 12, 24 a 36 hodin, a poté porovnali nejvyšší rychlosti zesilování každé bouře v každém z těchto tří období.

Bouře zintenzivňují rychleji

Výsledky nade vší pochybnost ukazují, že se bouře v průměru zintenzivňují rychleji. Například v letech 2001 až 2020 byla více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že hurikány během 24 hodin zesílí z kategorie 1 na kategorii 3 nebo vyšší, než tomu bylo v letech 1971 až 1990. Podle Garner je statisticky nemožné, aby to byl výsledek náhody.

Odborníci také zjistili, že je v současnosti pětkrát pravděpodobnější, že rychlost větru během 24 hodin vzroste o 120 kilometrů za hodinu, ačkoli tak rychlé zesílení je zatím stále relativně vzácné. V letech 2001 až 2020 je pravděpodobnost, že k tomu dojde, 3 %, zatímco v letech 1971 až 1990 to bylo jen 0,6 %.

„Myslím, že je důležité, abychom se zamysleli nad tím, jak můžeme nadále vylepšovat naše varovné systémy a pracovat na tom, aby byly komunity odolnější vůči dopadům bouří,“ říká Garner. Výsledky jejího bádání byly tento týden publikovány v odborném časopise Nature Scientific Reports.

Diskuze (12) Další článek: Amazon má nový donáškový dron. Je tišší, zvládne déšť a bude létat i v Evropě

Témata článku: , , , , , ,