„Hydrodynamický běžecký pás“ umožňuje studovat mořské mikroorganismy zcela novým způsobem

Tým odborníků ze Stanfordu sestrojil unikátní zařízení pro výzkum mořských mikroorganismů: malý „hydrodynamický běžecký pás“ (hydrodynamic treadmill). Zjednodušeně řečeno jde o „nekonečnou“ smyčku vody.

„Jedná se o zcela nový způsob studia života v oceánu,“ konstatoval PhD student strojního inženýrství Deepak Krishnamurthy.

Když se drobní tvorečkové ocitnou v tomto aparátu, kamera monitoruje jejich chování, zatímco „pás“ se pohybuje, aby je udržel v záběru. Díky tomu vědci získají mnohem zajímavější poznatky, než když sledují tytéž mikroorganismy např. v misce s vodou.

„Otevírá to vědecké možnosti, o nichž jsme až dosud jen snili,“ prohlásil profesor bioinženýrství Manu Prakash. „Neměli jsme možnost pozorovat tento život v jeho přirozeném prostředí… nebo posledních 200 let jsme dělali mikroskopii s uvězněním.“

Badatelé již s pomocí svého výtvoru zjistili například to, jak se různé jednobuněčné mořské organismy chovají při plavání ve vertikálním směru či jak na ně působí gravitace.

„Je spravedlivé říci, že pokaždé když jsme do tohoto nástroje dali organismus, objevili jsme něco nového,“ komentoval to Prakash.

Váš názor Další článek: Asus ZenBook 14: ještě tenčí a lepší, ale už bez sluchátkového jacku [test]

Témata článku: Technologie, Příroda, Výzkum, Voda, Biologie, Kamera, Moře, Oceán, Gravitace, Pás, Organismus, Stanford, Tým odborníků, Mikroorganismus, Mořské řasy, Běžecký pás, Miska, Nový způsob, Digitální kamery na Heureka.czTohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda