Hyperion XP-1: Sporťák poháněný vodíkovými články má dojezd 1600 kilometrů

Kalifornská firma Hyperion odhalila Hyperion XP-1: sporťák poháněný vodíkovými články s inzerovaným dojezdem 1 000 mil (tedy cca 1600 kilometrů) a maximální rychlostí 355 km/hod.

Tento futuristicky vyhlížející automobil dokáže zrychlit z nuly na stovku za pouhé 2,2 sekundy a podle dostupných informací byl vytvořen především proto, aby zvýšil zájem o využívání vodíkové energie.

„Automobilek existuje mnoho. My jsme energetická společnost, která staví toto auto, aby vyprávěla příběh,“ konstatoval CEO Hyperionu Angelo Kafantaris v rozhovoru pro Cars and Driver.

XP-1 nespoléhá na extrémně těžké lithium-iontové akumulátory, ale na velké nádrže s vodíkem pohánějící dva elektrické motory. Díky tomu má menší hmotnost, větší výkon a delší dojezd.

Prodejní cena ovšem rozhodně nebude nízká – a to i z toho důvodu, že půjde o limitovanou sérii 300 kusů. Výroba by měla začít v roce 2022.

Auta na vodík

Automobily s vodíkovými palivovými články se jeví jako možná alternativa k bateriovým elektromobilům. Co je lepší? Tím jsme se na VTM.cz intenzivně zabývali celý týden a vznikl z toho miniseriál článků plných zajímavých informací:

Diskuze (82) Další článek: Týden mobilně 544: Česko-americko-čínský guláš a zajímavý vzkaz od Googlu

Témata článku: Technika, Doprava, Auta na vodík, Energie, Hyperion, Dojezd, Článek, Kilometr, Vodíkový článek, Sporťák, Kalifornská40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Galaxie vám bude otevřená, ale rozhodně nebude bezpečná.

Michal Maliarov
StarfieldVideo