I druhý test americké hypersonické zbraně skončil neúspěchem

Pokud jde o vývoj hypersonických zbraní, Spojené státy výrazně zaostávají za Ruskem a Čínou. Svědčí o tom i jejich nejnovější neúspěch, na nějž upozornil Bloomberg.

Z prohlášení amerického Ministerstva obrany plyne, že i druhý test střely tohoto typu skončil selháním. K dispozici však zatím bohužel není příliš mnoho podrobností.

„Po zažehnutí zkušebního aktiva došlo k anomálii,“ uvedl tiskový mluvčí Pentagonu Tim Gorman v prohlášení pro výše jmenovaný server.

Rusko a Čína bodují

Připomeňme, že v říjnu 2021 prototyp hypersonické střely známé jako „Conventional Prompt Strike“ ani nedokázal vzlétnout z odpalovací rampy. Jen několik dní předtím přitom podobnou zbraň úspěšně otestovala Čína.

Prvenství v této oblasti nicméně patří Rusku. To se v roce 2019 stalo první zemí, která úspěšně realizovala vypuštění rakety nové generace, údajně schopné letět až 27krát rychleji než zvuk a vyhýbat se všem obranným systémům, které se ji pokusí zneškodnit.

USA se dosud podařilo odpálit pouze tzv. Hypersonic Air-breathing Weapon Concept vyrobený agenturou DARPA. Ten však podle dostupných informací zdaleka nedokáže dosáhnout takové rychlosti.

Titulní ilustrační foto: PIXNIO

Diskuze (79) Další článek: Vzpoura techniky? Taxíky bez řidiče přestaly fungovat a zablokovaly křižovatku v San Franciscu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,