Medicína | Osobnosti vědy a techniky

Ignác Filip Semmelweis: Doktor, který odhalil, proč bychom si měli pořádně umývat ruce

Ignác Filip Semmelweis se narodil 1. července 1818 v Budíně (dnes jde o část Budapešti). Vystudoval medicínu, přičemž jeho specializací bylo porodnictví. V roce 1844 nastoupil do vídeňské všeobecné nemocnice, kde učinil zásadní objev – všiml si totiž toho, že horečkou omladnic trpí mnohem víc rodiček na oddělení, kde působí medici. Díky tomu nakonec vyšlo najevo, že tuto nemoc šíří právě personál nemocnice.

O tři roky později proto Semmelweis zavedl mytí rukou chlorovým vápnem. Podle očekávání to vedlo k poklesu úmrtí rodiček, avšak objevil se jiný problém. Jeho kolegové totiž odmítali smířit se skutečností, že kvůli nedostatečné hygieně zavinili smrt řady pacientek. Jeden z nich – Gustaf Michaelis – kvůli výčitkám svědomí dokonce spáchal sebevraždu.

Uznání až po smrti

Semmelweisova hypotéza tak byla ostře odmítána. Nutno ovšem dodat, že k tomu výrazně přispěla i jeho silně konfliktní povaha. Semmelweis musel z Vídně odejít a v roce 1851 začal pracovat v Pešti.

Zde ovšem ve svém díle pokračoval. V letech 1851-1855 zaznamenal pouze 8 úmrtí na horečku omladnic, což byl v té době úžasný výsledek. Ani to však na postoji ostatních lékařů nic nezměnilo.

Zahořklý Semmelweis odmítl nabízené místo profesora v Curychu a začal svým oponentům psát nenávistné dopisy. Jeho chování ho nakonec dostalo až do psychiatrického ústavu, kde v roce 1865 zemřel.

Stejně jako řada jiných významných osobností, i Semmelweis se dočkal uznání až po své smrti – konkrétně po Pasteurově odhalení toho, že původcem mnoha nemocí jsou mikroorganismy.

Váš názor Další článek: Prodeje počítačů by se mohly propadnout o více než 30 %. Důvod nepřekvapí

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Osobnosti vědy a techniky, Hygiena, Pasteur, Curych, Horečka, Pešť, Uznání, Budín, Úmrtí, Budapešť, Doktor, Mytí rukou, Vídeň, Místo profesora


Určitě si přečtěte

Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook