Ignác Filip Semmelweis: Doktor, který odhalil, proč bychom si měli pořádně umývat ruce

Ignác Filip Semmelweis se narodil 1. července 1818 v Budíně (dnes jde o část Budapešti). Vystudoval medicínu, přičemž jeho specializací bylo porodnictví. V roce 1844 nastoupil do vídeňské všeobecné nemocnice, kde učinil zásadní objev – všiml si totiž toho, že horečkou omladnic trpí mnohem víc rodiček na oddělení, kde působí medici. Díky tomu nakonec vyšlo najevo, že tuto nemoc šíří právě personál nemocnice.

O tři roky později proto Semmelweis zavedl mytí rukou chlorovým vápnem. Podle očekávání to vedlo k poklesu úmrtí rodiček, avšak objevil se jiný problém. Jeho kolegové totiž odmítali smířit se skutečností, že kvůli nedostatečné hygieně zavinili smrt řady pacientek. Jeden z nich – Gustaf Michaelis – kvůli výčitkám svědomí dokonce spáchal sebevraždu.

Uznání až po smrti

Semmelweisova hypotéza tak byla ostře odmítána. Nutno ovšem dodat, že k tomu výrazně přispěla i jeho silně konfliktní povaha. Semmelweis musel z Vídně odejít a v roce 1851 začal pracovat v Pešti.

Zde ovšem ve svém díle pokračoval. V letech 1851-1855 zaznamenal pouze 8 úmrtí na horečku omladnic, což byl v té době úžasný výsledek. Ani to však na postoji ostatních lékařů nic nezměnilo.

Zahořklý Semmelweis odmítl nabízené místo profesora v Curychu a začal svým oponentům psát nenávistné dopisy. Jeho chování ho nakonec dostalo až do psychiatrického ústavu, kde v roce 1865 zemřel.

Stejně jako řada jiných významných osobností, i Semmelweis se dočkal uznání až po své smrti – konkrétně po Pasteurově odhalení toho, že původcem mnoha nemocí jsou mikroorganismy.

Váš názor Další článek: Prodeje počítačů by se mohly propadnout o více než 30 %. Důvod nepřekvapí

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Osobnosti vědy a techniky, Hygiena, RUC, Budín, Vídeň, Uznání, Úmrtí, Pasteur, Doktor, Curych, Budapešť, Kter, Mytí rukou, Pešť, Místo profesora, Povaha, HorečkaTak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy