Jídlo

Ignacio Anaya García v roce 1943 z nouze vymyslel nachos. Dnes patří k nejoblíbenějším mexickým jídlům

Z rodného Mexika se přes Spojené státy americké postupně rozšířily do celého světa. Píšeme o nachos, trojúhelnících z kukuřičné tortily, které byly původně pokryty rozpuštěným sýrem, ale dnes se nabízejí s nepřeberným množstvím nejrůznějších omáček, sals, dipů a dalších doplňků.

Nachos se nejčastěji podávají jako předkrm nebo samostatná chuťovka, objevují se ale třeba i v polévkách nebo jako různé přílohy.

Nachos poprvé v roce 1943 připravil Ignacio Anaya García. Stalo se tak ve městě Piedras Negras na hranici USA. Příběh praví, že do restaurace Club Victoria, ve které Ignacio „Nacho“ Anaya pracoval, přišly těsně před zavřením manželky amerických vojáků, které žily na nedaleké vojenské základně Eagle Pass.

Kuchař byl pryč, tak jim Ignacio sám musel připravit něco k jídlu. Nařezal tortilly na trojúhelníčky, nasypal na ně sýr čedar a společně s ním je rychle zapekl v troubě. Přidal už jen papričky jalapeño nakrájené na kousky a nové jídlo bylo a světě.

Nacho znamená španělsky „placka“, současně je ale Nacho domácí varianta křestního jména Ignác. Původně se trojúhelníčky jmenovaly Nacho's, tedy „od Ignáce“ , apostrof se ale během několika let z názvu vytratil. Od roku 1990 se 21. říjen slaví jako Mezinárodní den nachos, protože právě v tento den pokrm ve čtyřicátých letech minulého století vznikl.

Ignacio Anaya García se narodil 15. srpna 1895 v mexickém městě Acuña. Po osmnácti letech se přestěhoval do již zmíněného Piedras Negras, které leží ve stejném státě Coahuila. S Marií Antonietou Salinas měl šest dětí. Když viděl, že jeho improvizovaný pokrm dosáhl úspěchu, založil si v roce 1960 vlastní restauraci El Nacho. Ignacio Anaya García zemřel v Piedras Negras v roce 1975.

Dne 15. srpna 2019 připomněl výročí narození Ignacia Anaya Garcíi Google. Při vyhledávání ukazuje místo svého loga grafickou animaci „Doodle“. Vytvořil ho mexický ilustrátor Alfonso de Anda.

Diskuze (4) Další článek: Biohackerka si nechala do předloktí implantovat čip pro otevírání Tesly Model 3

Témata článku: USA, Jídlo, Mexiko, Ilustrátor, Nouze, Pokrm, Sýr, Apostrof, ACU, Restaurace


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67