Imunita vůči COVID-19 může „vyprchat“ jen 2 až 3 měsíce po infekci, naznačuje čínská studie

Koronavirus SARS-CoV-2 ohrožuje lidstvo bezmála půl roku (možná i o něco déle), během kterého vědci neustále zkoumají a dokumentují jeho vlastnosti. Jednou z největších a nejdůležitějších otázek je, zda vyléčení pacienti získávají imunitu vůči onemocnění COVID-19.

Dosavadní zjištění většinou naznačovala, že ti, kdož nemoc prodělali, jsou vůči novému koronaviru imunní. Aktuální výzkum, provedený vědci z univerzity v čínském Čchung-čchingu, však chladí předčasné nadšení. Jeho výsledky ukázaly, že zejména u pacientů, jež v průběhu onemocnění nevykazovali žádné nebo jen mírné příznaky, může imunita během dvou až tří měsíců výrazně zeslábnout.

Limitovaná imunita vůči COVID-19

Toto zjištění však nutně neznamená, že vyléčení pacienti nebudou po několika měsících imunní vůči novému koronaviru. I naměřené nižší úrovně imunitních odpovědí mohou stále stačit k potlačení viru a existují i jiné typy imunitních odpovědí, které hrají roli v tom, jak se organismus brání infekci.

Celkově stále existuje mnoho nezodpovězených otázek o možné imunitě vůči infekci, včetně toho, kdo je nejlépe chráněn a jak dlouho může tato ochrana trvat. Autoři studie však tvrdí, že jejich zjištění jsou dostatečná k tomu, aby vzbudila obavy ohledně možného použití tzv. „imunitních pasů“ – dokumentů označujících někoho, kdo je imunní, na základě překonané infekce.

Vědecký tým také naznačuje, že dosavadní zjištění podporují využívání fyzického distancování a dalších preventivních opatření, dokud nebudeme jasněji chápat imunitu. Studia byla publikována v pátek v odborném časopise Nature Medicine.

Výsledky čínské studie

Vědci zkoumali imunitní odpovědi u asymptomatických a symptomatických pacientů s COVID-19 krátce po jejich infekci a poté o dva až tři měsíce později. Jednalo se o relativně malý vzorek, zahrnující pouze 37 asymptomatických případů. Studie je však jednou z mála, jež se zabývala imunitními odpověďmi u lidí, u nichž se v průběhu nemoci nevyskytly příznaky.

Z celkového počtu 178 případů jich 37 (tj. 21 %) prodělalo nemoc bez příznaků. Zjištěni byli na základě trasování kontaktů lidí, u kterých testy prokázaly onemocnění COVID-19. Ačkoli se u žádného z nich nevyskytly znatelné symptomy, více než polovina vykazovala v průběhu nemoci abnormality při skenování hrudníku. Dalším zajímavým zjištěním bylo, že asymptomatičtí pacienti vylučují virus déle než ti s příznaky – konkrétně jde o medián 19 dnů ve srovnání se 14 dny.

Tři až čtyři týdny po počáteční expozici vědci hledali protilátky IgG – tj. proteiny, které jsou schopné jako součást imunitního systému identifikovat a zneškodnit cizí objekty (bakterie a viry) v těle. Celkově měly asymptomatické případy nižší hladinu protilátek než jejich symptomatické protějšky.

S časem klesají protilátky

Osm týdnů po propuštění z nemocnice vědci znovu zkoumali hladiny protilátek IgG. Zjistili, že u obou skupin došlo k jejich významnému poklesu. V asymptomatické skupině nemělo detekovatelnou hladinu protilátek 40 % vyléčených, ve skupině s příznaky to bylo 13 %.

Pro srovnání: u pacientů, kteří byli infikováni příbuzným koronavirem SARS-CoV (tj. virus, který způsobuje nemoc SARS), vědci pozorovali trvalé hladiny protilátek déle než dva roky. V rámci objektivity je ale nutné podotknout, že ne všechny protilátky jsou stejně účinné při ničení virů.

Další výzkum se zaměřil na takzvané neutralizační protilátky, kdy vědci pomocí umělého pseudoviru napodobovali SARS-CoV-2. V tomto případě zjistili, že osm týdnů po zotavení byly hladiny neutralizujících protilátek stále přítomné – ale poklesly v 81 % asymptomatických případů a 62 % symptomatických případů.

Co to znamená pro imunitu, není zatím jasné. Jiná studie zjistila, že nejúčinnější jsou některé neutralizační protilátky přítomné v nízkých hladinách. To potenciálně naznačuje, že i nízké hladiny mohou stačit k ochraně před infekcí. Uvedené závěry však bude nutné prověřit v dalších studiích.

Diskuze (38) Další článek: Apple přechází na vlastní procesory. Zároveň mění design systému macOS do stylu iOS

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Věda, Výzkum, COVID-19, Čína, Medicína, Viry, Tělo, Infekce, Nemoc, Imunitní odpověď, Protilátky, Nature Medicine, Dexametazon, Dex, Imunita, Čínská studie, Cin, Hladina, Virus, StudieWebkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

** Microsoft Modern Webcam je certifikovaná pro Teams. ** Webkamera má standardně vypnutý mikrofon. ** Mikrofon není certifikovaný pro použití v Teams.

Petr Urban
Microsoft TeamsWebkameraMicrosoft
Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek
Stavebnice
K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

** Šetřit energií můžete nejen LED žárovkami a úspornými spotřebiči ** K dispozici je několik možností, jak změřit spotřebu elektřiny ** Používání zařízení můžete také plánovat a automatizovat

Jakub Čížek
ElektřinaChytrá domácnost
Antimalware Norton 360 těží kryptoměny. Výrobce si nechává 15% provizi, uživatelé jsou zmatení

Antimalware Norton 360 těží kryptoměny. Výrobce si nechává 15% provizi, uživatelé jsou zmatení

** Norton chrání před těžarskými skripty, sám přitom takový obsahuje ** Některým uživatelům se spouští, aniž by o tom věděli ** Jeho zrušení není úplně triviální

Petr Urban
AntivirusKryptoměnyBezpečnost
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

** Otestovali jsme v Česku jeden z prvních kusů satelitního internetu Starlink od SpaceX ** Instalace je jednoduchá a vše se dělá přes mobilní aplikaci ** Rychlosti jsou zatím až 270 Mb/s

Karel Javůrek
StarlinkSpaceXTesty
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware