Měsíc | Indie

Indie se poprvé pokusí dopravit rover na povrch Měsíce. Start mise Čandraján-2 byl ale odložen

Aktualizováno 16. 7. 2019:

Indie odvolala start své mise na Měsíc. Stalo se tak pouhou hodinu předtím, než měla raketa Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III vyrazit do vesmíru.

Indian Space Research Organization (ISRO) následně oznámila, že důvodem byl nespecifikovaný technický problém v odpalovacím systému.

Nové datum startu zatím nebylo stanoveno. Podle dostupných informací se však další pokus uskuteční nejdříve za 10 dní, protože GSLV Mark III bude muset projít důkladnou kontrolou.

Nejmenovaný zdroj z ISRO médiím prozradil, že dotyčný technický zádrhel byl zaznamenán během nakládání kryogenního paliva. Palivo, které již v GSLV Mark III je, tedy nejprve bude zapotřebí odstranit. „Pak bude raketa vzata zpět k dalšímu vyšetřování,“ dodal zdroj.

Navzdory těmto komplikacím má Indie stále dobrou šanci stát se čtvrtou zemí světa, jejíž kosmická sonda měkce přistane na povrchu naší přirozené družice. Tuto pomyslnou bramborovou medaili mohl začátkem letošního roku získat Izrael, ale jeho lander havaroval.

Neděle nevyšla

Indice chce na Měsíc vyslat lunární orbiter, lander a rover. Jmenovaná zařízení má na místo určení dopravit výše zmíněná raketa Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III, která měla původně odstartovat v neděli 14. července.

Předchozí – a mnohem méně ambiciózní – mise, Čandraján-1, nedopadla právě dobře. Malá sonda se totiž ztratila někde na lunární oběžné dráze a až po osmi letech ji našla NASA. Indové tak doufají, že si tentokrát „spraví chuť“.

Zvolené přistávací místo leží na odvrácené straně Měsíce – konkrétně pouhých cca 350 kilometrů od okraje pánve South-Pole Aitken, tedy největšího známého impaktního kráteru ve Sluneční soustavě.

Opakovaně odkládaný start

Na palubě roveru se mj. nachází rentgenový spektrometr, který by mohl analyzovat složení kůry výše zmíněného kráteru a zjistit tak leccos zajímavého o jeho původu.

Podle původních informací se Čandraján-2 měla uskutečnit do konce března 2018. Tento záměr se však nepodařilo realizovat. Ke startu tak dojde až 7 měsíců poté, co na odvrácené straně Měsíce úspěšně přistála čínská Čchang-e 4: historicky první sonda, které se to podařilo.

Během příprav mise pochopitelně docházelo i k dalším změnám. Indická kosmická agentura (ISRO) například oznámila, že z důvodů omezení hmotnosti orbiter nakonec nebude vybaven vědeckými nástroji NASA a ESA.

Titulní foto: Dean Sumith, CC BY-SA 4.0

Diskuze (2) Další článek: Nový MacBook Air má pomalejší SSD než minulá verze. Začal Apple šetřit?

Témata článku: Vesmír, Technika, Výzkum, Měsíc, Sluneční soustava, Indie, ESA, Kráter, Sonda, Strana měsíce, ISRO, Mise, Povrch, Rover, Odvrácená strana


Určitě si přečtěte

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

** Dark web a deep web jsou rozdílné pojmy ** Temný web je legální, ale často je zneužíván k nelegálním činnostem ** Dostat se na dark web není nic až tak složitého

Karel Kilián | 36

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 83