Indie testuje zmenšený prototyp stealth bombardéru Ghatak

  • Indie představila veřejnosti zmenšený prototyp SWiFT (Stealth Wing Flying Testbed)
  • Ten je součástí vývoje stealth bojového dronu Ghatak
  • Ghatak by měl být využíván k bezpilotnímu průzkumu i bombardování

Skupina zemí, které mají k dispozici stealth bojové drony, se pomalu rozrůstá. Dalším adeptem je Indie. Nedávno představila veřejnosti zmenšený prototyp SWiFT (Stealth Wing Flying Testbed), který je součástí vývoje indického stealth bojového dronu Ghatak.

Zveřejněné snímky a videa ukazují testy prototypu na ranveji. Pravděpodobně se odehrávají v prostoru testovacího zařízení Chitradurga Aeronautical Test Range ve státě Karnátaka v jihozápadní Indii.

Vzhled prototypu představuje klasické samokřídlo a víceméně odpovídá dříve zveřejněným návrhům designu vyvíjeného dronu. SWiFT je dlouhý asi 4 metry a jeho křídlo má rozpětí zhruba 5 metrů. Váha prototypu se zřejmě pohybuje kolem 100 kilogramů.

Prototyp SWiFT je poháněný malým turbodmychadlovým motorem ruského původu NPO Saturn 36MT, který se jinak využívá k pohonu střel s plochou dráhou letu. Na prototypu je patrná snaha o stealth prvky, včetně výfuku pohonu, které mají snížit infračervenou a radarovou stopu dronu.

Vývoj dronu Ghatak je podle všeho hodně utajovaný. Dostupné informace pocházejí z neoficiálních indických účtů a je samozřejmě otázkou, jak jsou důvěryhodné. První zprávy o projektu Ghatak se objevily před více než 10 lety. V roce 2018 byly zveřejněny snímky z institutu Indian Institute of Technology in Kanpur (IIT-K), které zachycovaly malý prototyp asi 2metrové velikosti.

Tato instituce měla zřejmě na starost základní výzkum dronu, na němž pracovala společně s vládní organizací Aeronautical Development Establishment (ADE).

Letecký průzkum i bombardování

Podle dostupných informací by měl Ghatak být stealth bezpilotním bombardérem, o váze kolem 8 tun. V takovém případě by šlo o stroj o něco těžší, než je například sedmitunový Dassault nEUROn, technologický demonstrátor pokročilého evropského bojového dronu.

Takový stroj by mohl být využíván k nenápadnému leteckému průzkumu a také, v případě konfliktu, k bombardování cílů protivníka.

Vývoj bezpilotního stealth bombardéru rozhodně není snadný a už teď má poněkud zpoždění. Pokud se Indii povede ho úspěšně dotáhnout, tak získá velmi důležitou výhodu pro regionální i strategické soupeření s rivaly, jako je Čína nebo Pákistán.

Indie přitom až doposud spoléhala spíše na drony cizí, převážně izraelské výroby, především pokud jde o průzkumné a sebevražedné drony. V poslední době rozjíždějí i další projekty domácích pokročilých dronů různých typů.

Diskuze (8) Další článek: Audacity 3.1 potěší nejen tvůrce podcastů. Zavádí užitečné novinky pro úpravu zvuku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,