Indie testuje zmenšený prototyp stealth bombardéru Ghatak

  • Indie představila veřejnosti zmenšený prototyp SWiFT (Stealth Wing Flying Testbed)
  • Ten je součástí vývoje stealth bojového dronu Ghatak
  • Ghatak by měl být využíván k bezpilotnímu průzkumu i bombardování

Skupina zemí, které mají k dispozici stealth bojové drony, se pomalu rozrůstá. Dalším adeptem je Indie. Nedávno představila veřejnosti zmenšený prototyp SWiFT (Stealth Wing Flying Testbed), který je součástí vývoje indického stealth bojového dronu Ghatak.

Zveřejněné snímky a videa ukazují testy prototypu na ranveji. Pravděpodobně se odehrávají v prostoru testovacího zařízení Chitradurga Aeronautical Test Range ve státě Karnátaka v jihozápadní Indii.

Vzhled prototypu představuje klasické samokřídlo a víceméně odpovídá dříve zveřejněným návrhům designu vyvíjeného dronu. SWiFT je dlouhý asi 4 metry a jeho křídlo má rozpětí zhruba 5 metrů. Váha prototypu se zřejmě pohybuje kolem 100 kilogramů.

Prototyp SWiFT je poháněný malým turbodmychadlovým motorem ruského původu NPO Saturn 36MT, který se jinak využívá k pohonu střel s plochou dráhou letu. Na prototypu je patrná snaha o stealth prvky, včetně výfuku pohonu, které mají snížit infračervenou a radarovou stopu dronu.

Vývoj dronu Ghatak je podle všeho hodně utajovaný. Dostupné informace pocházejí z neoficiálních indických účtů a je samozřejmě otázkou, jak jsou důvěryhodné. První zprávy o projektu Ghatak se objevily před více než 10 lety. V roce 2018 byly zveřejněny snímky z institutu Indian Institute of Technology in Kanpur (IIT-K), které zachycovaly malý prototyp asi 2metrové velikosti.

Tato instituce měla zřejmě na starost základní výzkum dronu, na němž pracovala společně s vládní organizací Aeronautical Development Establishment (ADE).

Letecký průzkum i bombardování

Podle dostupných informací by měl Ghatak být stealth bezpilotním bombardérem, o váze kolem 8 tun. V takovém případě by šlo o stroj o něco těžší, než je například sedmitunový Dassault nEUROn, technologický demonstrátor pokročilého evropského bojového dronu.

Takový stroj by mohl být využíván k nenápadnému leteckému průzkumu a také, v případě konfliktu, k bombardování cílů protivníka.

Vývoj bezpilotního stealth bombardéru rozhodně není snadný a už teď má poněkud zpoždění. Pokud se Indii povede ho úspěšně dotáhnout, tak získá velmi důležitou výhodu pro regionální i strategické soupeření s rivaly, jako je Čína nebo Pákistán.

Indie přitom až doposud spoléhala spíše na drony cizí, převážně izraelské výroby, především pokud jde o průzkumné a sebevražedné drony. V poslední době rozjíždějí i další projekty domácích pokročilých dronů různých typů.

Diskuze (8) Další článek: Audacity 3.1 potěší nejen tvůrce podcastů. Zavádí užitečné novinky pro úpravu zvuku

Témata článku: Technika, Vojenství, Prototyp, Létání, Čína, Indie, Drony, Armáda, Kärna, Aero D, Bombardér, Dassault, Vývoj, Stealth, Průzkum, Swift, Pákistán, Bombardování, TES, Drony na Heureka.czVýsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody