Inteligentní lunární habitaty by se mohly autonomně přizpůsobovat různým rizikům

Tým inženýrů vyvíjí inteligentní lunární habitaty, v nichž by mohli žít budoucí kolonisté Měsíce. Konečným cílem je, aby se tyto struktury dokázaly autonomně přizpůsobit různým rizikům, jako jsou dopady meteoritů či seismická aktivita.

O opravy případných škod by se navíc starali roboti, takže lidé by se nerušeně mohli věnovat jiným aktivitám.

Odborníci z Purdue University momentálně pomocí virtuálních i reálných testů vybírají finální návrh. Zatímco simulace umožňují rychle procházet jednotlivé designy a hodnotit je z hlediska odolnosti vůči výše zmíněným rizikům, na modelech ve čtvrtinovém měřítku se testuje funkčnost senzorů.

Pohodlí na prvním místě

„Nakonec chceme vyvinout inteligentní habitaty, které dokážou reagovat na změny, poškození… prostě na všechno, co by se během mise mohlo pokazit,“ uvedla vedoucí badatelka Shirley Dyke v tiskové zprávě.

Shirley a její kolegové hledají způsoby, jak ušetřit osadníkům co možná nejvíc práce a starostí. Kromě toho chtějí také zajistit, aby se habitaty nerozpadly v době, kdy budou prázdné.

Vzniknou-li nějaké škody, senzory vyhodnotí jejich rozsah a určí co přesně s nimi udělat. „Pak mohou přijít roboti a strukturu opravit a obnovit,“ dodala Dyke.

Diskuze (12) Další článek: Programování elektroniky: Detektor člověka a jeho údů pomocí OpenCV a A.I.

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Roboti, Měsíc, Luna, Kolonizace, Tým inženýrů, Riziko, Purdue University, Robot, Senzor, Struktura, HabitatRecenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Pokémoni přivítali novou generaci a s ní přišel opravdu otevřený svět, který můžete prozkoumávat ve svém vlastním tempu. Game Freak má před sebou ale ještě dlouhou cestu, aby tento koncept dotáhl k dokonalosti.

Martin Nahodil
Pokémon Scarlet & VioletRecenze
Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify