Automobily | MWC | BMW

Interakce s auty BMW bude stejně přirozená jako rozhovor se živým člověkem

Německá automobilka BMW předpovídá, že ovládání aut klepáním na dotykovou obrazovku bude brzy stejně zastaralé, jako jsou dnes tlačítkové telefony. Na probíhajícím veletrhu Mobile World Congress demonstrovala svou novou technologii pro komunikaci mezi řidičem a vozidlem, označovanou jako Natural Interaction („přirozená interakce“).

Základem prezentované novinky je umělá inteligence, jejímž cílem je umožnit ovládat funkce auta podobným způsobem, jako byste komunikovali s živým člověkem. Řidiči budou moci využívat hlasové příkazy, gesta a pohyby očí.

Ovládání hlasem, gesty a očima

V mnoha ohledech nový systém staví na funkcích, které automobilka představila s BMW OS 7.0 a Intelligent Personal Assistant v roce 2018. Ovládání pomocí gest je k dispozici ve vybraných automobilech této značky již od roku 2015. Spojení do jednoho systému je dalším logickým krokem.

Součástí Natural Interaction bude například sledování očí řidiče pomocí integrované kamery. Software automaticky detekuje pokyny, aniž by bylo nutné nastavovat, jakým způsobem hodláte komunikovat. Například během živé komunikace se spolucestujícími či hlasitě puštěném rádiu bude praktičtější ovládání pomocí gest.

Tímto způsobem bude například možné otevírat a zavírat okna (včetně střešního), nastavovat klimatizaci a topení, nebo si nechat vysvětlit funkci ovládacích prvků v interiéru. Jednou z rolí umělé inteligence bude naučit se rozpoznat zvyky řidiče.

Hlavně přirozeně!

Cílem je, aby řidič nemusel řešit, co a jak musí udělat. Auto by mělo jeho požadavkům porozumět a přizpůsobit se jim. „BMW Natural Interaction je také důležitým krokem pro budoucnost autonomních vozidel, kdy interiéry již nebudou zaměřeny výhradně na pozici řidiče,“ řekl senior viceprezident BMW Group Electronics Christoph Grote.

Systémy přirozené interakce však nebudou sloužit pouze k ovládání funkcí vozidla. Ve spojení s dalšími propojenými službami budou také poskytovat informace. Řidič se například bude moci auta zeptat na otevírací dobu blízké restaurace či její hodnocení – stačí ukázat prstem na objekt a vyslovit otázku.

V další fázi pak má systém umět zajistit rezervaci či s předstihem zjistit, zda je možné zaparkovat v cíli plánované cesty. Zjistí také cenu parkovného a postará se o zaplacení, aniž by se řidič musel dotknout jakéhokoli ovládacího prvku v interiéru. Nový systém BMW Natural Interaction by se měl v autech objevit v roce 2021, kdy automobilka uvede plně elektrické SUV iNEXT.

Diskuze (9) Další článek: Organizace USB-IF vydala pravidla, jak máme říkat nové verzi USB 3.2. Je v tom opět pěkný nepořádek

Témata článku: Technika, Software, Budoucnost, Umělá inteligence, Automobily, Autonomní vůz, Koncept, MWC, BMW, BMW Group, Automobilka, Ovládání, Živý člověk, Zaplacení, Gesto, Interiér, Interakce, Řidič, Ovládací prvek, Mobile World Congress


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69