Automobily | BMW | MWC

Interakce s auty BMW bude stejně přirozená jako rozhovor se živým člověkem

Německá automobilka BMW předpovídá, že ovládání aut klepáním na dotykovou obrazovku bude brzy stejně zastaralé, jako jsou dnes tlačítkové telefony. Na probíhajícím veletrhu Mobile World Congress demonstrovala svou novou technologii pro komunikaci mezi řidičem a vozidlem, označovanou jako Natural Interaction („přirozená interakce“).

Základem prezentované novinky je umělá inteligence, jejímž cílem je umožnit ovládat funkce auta podobným způsobem, jako byste komunikovali s živým člověkem. Řidiči budou moci využívat hlasové příkazy, gesta a pohyby očí.

Ovládání hlasem, gesty a očima

V mnoha ohledech nový systém staví na funkcích, které automobilka představila s BMW OS 7.0 a Intelligent Personal Assistant v roce 2018. Ovládání pomocí gest je k dispozici ve vybraných automobilech této značky již od roku 2015. Spojení do jednoho systému je dalším logickým krokem.

Součástí Natural Interaction bude například sledování očí řidiče pomocí integrované kamery. Software automaticky detekuje pokyny, aniž by bylo nutné nastavovat, jakým způsobem hodláte komunikovat. Například během živé komunikace se spolucestujícími či hlasitě puštěném rádiu bude praktičtější ovládání pomocí gest.

Tímto způsobem bude například možné otevírat a zavírat okna (včetně střešního), nastavovat klimatizaci a topení, nebo si nechat vysvětlit funkci ovládacích prvků v interiéru. Jednou z rolí umělé inteligence bude naučit se rozpoznat zvyky řidiče.

Hlavně přirozeně!

Cílem je, aby řidič nemusel řešit, co a jak musí udělat. Auto by mělo jeho požadavkům porozumět a přizpůsobit se jim. „BMW Natural Interaction je také důležitým krokem pro budoucnost autonomních vozidel, kdy interiéry již nebudou zaměřeny výhradně na pozici řidiče,“ řekl senior viceprezident BMW Group Electronics Christoph Grote.

Systémy přirozené interakce však nebudou sloužit pouze k ovládání funkcí vozidla. Ve spojení s dalšími propojenými službami budou také poskytovat informace. Řidič se například bude moci auta zeptat na otevírací dobu blízké restaurace či její hodnocení – stačí ukázat prstem na objekt a vyslovit otázku.

V další fázi pak má systém umět zajistit rezervaci či s předstihem zjistit, zda je možné zaparkovat v cíli plánované cesty. Zjistí také cenu parkovného a postará se o zaplacení, aniž by se řidič musel dotknout jakéhokoli ovládacího prvku v interiéru. Nový systém BMW Natural Interaction by se měl v autech objevit v roce 2021, kdy automobilka uvede plně elektrické SUV iNEXT.

Diskuze (9) Další článek: Organizace USB-IF vydala pravidla, jak máme říkat nové verzi USB 3.2. Je v tom opět pěkný nepořádek

Témata článku: Software, Technika, Budoucnost, Umělá inteligence, Automobily, Autonomní vůz, BMW, Koncept, MWC, Ovládací prvek, Mobile World Congress, BMW Group, Živý člověk, Zaplacení, Interiér, Řidič, Automobilka, Ovládání, Gesto, Interakce


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114