Invaze berušek. Proč asijská slunéčka zaplavila Česko a snaží se vám dostat domů

Právě v těchto dnech se v Česku vyrojily doslova mraky „berušek“, respektive slunéček východních (Harmonia axyridis). Podle očitých svědků v důsledku toho některá místa nyní úplně „zčervenala“. Co přesně se vlastně děje?

Slunéčko východní, které k nám bylo zavlečeno z Asie, je typický synantropní druh. To znamená, že žije v těsné blízkosti člověka nebo v krajině modifikované lidmi a obvykle z toho má nějaký prospěch.

V tomto konkrétním případě jsou oním prospěchem naše domy, které slunéčkům mohou poskytnout bezpečný úkryt pro zimní období. Proto se do nich snaží hromadně přesunout.

Raději zavřete okna!

Invaze začíná přibližně v okamžiku, kdy po zkrácení dne kolem rovnodennosti na 12 hodin (nebo prodloužení noci na stejnou dobu) a ochlazení se (signál, že podzim je již skutečně tady) přijde babí léto s teplotami alespoň 15 stupňů Celsia. Slunečné a bezvětrné počasí je totiž zcela ideální k letu.

Entomolog Oldřich Nedvěd z Biologického centra Akademie věd ČR proto připomíná, že během výše zmíněného babího léta je lepší mít zavřená okna – a pokud tedy během následujících měsíců nechcete sdílet svůj pokoj se stovkami hmyzu.

Na záplavy slunéček samozřejmě můžete narazit i na jiných místech, zejména v oblastech s jejich přirozenými útočištěmi: kopci či skálami. Problém spočívá v tom, že podobných lokalit již v současné krajině moc není.

O budovy oproti tomu rozhodně nouze není. Slunéčka přitom preferují ty vysoké a světlé, které kontrastují se svým okolím. Pokud tedy v nějaké podobné bydlíte, mějte se na pozoru.

Diskuze (14) Další článek: Rostliny zapečetěné v demižonu zalil naposledy před 50 lety. Přesto díky koloběhu doslova kypí životem

Témata článku: , , , , , , , , ,