Invaze berušek. Proč asijská slunéčka zaplavila Česko a snaží se vám dostat domů

Právě v těchto dnech se v Česku vyrojily doslova mraky „berušek“, respektive slunéček východních (Harmonia axyridis). Podle očitých svědků v důsledku toho některá místa nyní úplně „zčervenala“. Co přesně se vlastně děje?

Slunéčko východní, které k nám bylo zavlečeno z Asie, je typický synantropní druh. To znamená, že žije v těsné blízkosti člověka nebo v krajině modifikované lidmi a obvykle z toho má nějaký prospěch.

V tomto konkrétním případě jsou oním prospěchem naše domy, které slunéčkům mohou poskytnout bezpečný úkryt pro zimní období. Proto se do nich snaží hromadně přesunout.

Raději zavřete okna!

Invaze začíná přibližně v okamžiku, kdy po zkrácení dne kolem rovnodennosti na 12 hodin (nebo prodloužení noci na stejnou dobu) a ochlazení se (signál, že podzim je již skutečně tady) přijde babí léto s teplotami alespoň 15 stupňů Celsia. Slunečné a bezvětrné počasí je totiž zcela ideální k letu.

Entomolog Oldřich Nedvěd z Biologického centra Akademie věd ČR proto připomíná, že během výše zmíněného babího léta je lepší mít zavřená okna – a pokud tedy během následujících měsíců nechcete sdílet svůj pokoj se stovkami hmyzu.

Na záplavy slunéček samozřejmě můžete narazit i na jiných místech, zejména v oblastech s jejich přirozenými útočištěmi: kopci či skálami. Problém spočívá v tom, že podobných lokalit již v současné krajině moc není.

O budovy oproti tomu rozhodně nouze není. Slunéčka přitom preferují ty vysoké a světlé, které kontrastují se svým okolím. Pokud tedy v nějaké podobné bydlíte, mějte se na pozoru.

Diskuze (14) Další článek: Rostliny zapečetěné v demižonu zalil naposledy před 50 lety. Přesto díky koloběhu doslova kypí životem

Témata článku: Asie, Invaze, Beruška, Mrak, Dům, Babí léto, Česká republika, Krajina, Zimní obdobíJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách