Drony | Armáda

Írán rekonstruuje loni sestřelený americký dron Global Hawk

  • Iránští odborníci se snaží rekonstruovat sestřelený americký dron Global Hawk
  • Západní analytici však mají pochybnosti
  • Předvádění dronu v médiích je nejspíš jen součástí íránské propagandy

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je velký bezpilotní dron amerického letectva, který plní podobné úkoly jako slavný letoun Lockheed U-2. Je to velmi cenný průzkumník, vybavený celou řadou pokročilých kamer, senzorů a zařízení, který dokáže z velkých výšek rychle a kvalitně zmapovat rozsáhlá území, kolem 100 tisíc kilometrů čtverečních denně.

Cena jednoho dronu se pohybuje kolem 131 milionů dolarů, plus další náklady na provoz, zařízení a údržbu.

Jeden z dronů Global Hawk v červnu 2009 během průzkumu v oblasti Perského zálivu zasáhla íránská raketa země-vzduch. Raketě se podařilo dron sestřelit a americké jednotky sledovaly, jak se dron zřítil do vln Perského zálivu. Části dronu záhy vyzvedlo íránské námořnictvo.

Nedávno došlo k dalšímu vývoji, když íránská státní média zveřejnila snímky, podle nichž se íránští vojenští odborníci snaží sestřelený dron sestavovat z jednotlivých částí a rekonstruovat ho.

Podle prohlášení íránské vlády se námořnictvu íránských revoluční gard IRCG-N (Iranian Revolutionary Guards Corps Navy) před časem podařilo vyzvednout části sestřeleného dronu ze dna Perského zálivu. Írán se teď pochopitelně bude snažit získat z trosek dronu co nejvíce zajímavých technických dat a informací.

Západní analytici mají pochybnosti

Západní analytici se nicméně domnívají, že věci nejsou úplně tak, jak je prezentuje íránský režim. Především pochybují, že se Íráncům podařilo vyzvednout části dronu ze dna zálivu. Už jenom proto, že podle dostupných informací k tomu íránské jednotky, včetně revolučních gard, nemají potřebné technické vybavení.

Části dronu, které byly předvedené v íránských médiích, jsou vesměs lehké komponenty křídel a trupu, které pravděpodobně objevily íránské lodě, jak plují na hladině. Pokud to tak opravdu bylo, tak těžší části dronu, včetně velice cenných senzorů a avioniky, zřejmě stále ještě spočívají na dně Perského zálivu.

Odborníci jsou přesvědčeni, že předvádění dronu v médiích je jenom součástí íránské propagandy, cílené především na íránskou veřejnost. Trosky dronu byly vyzvednuty velmi rychle a v íránských médiích se objevily vlastně už v září 2019. Útok na dron byl možná plánovaný dopředu, stejně jako jeho propagandistické využití.

Íránský režim sice prohlašuje, že z dronu získal jakési „kódy“ a „hesla“, která jim umožní likvidovat americké drony na vzdálenost tisíců kilometrů, podle expertů je to ale velice nepravděpodobné. Írán se prý maximálně může dozvědět některé detaily o konstrukci trupu dronu, ale rekonstrukce vraku mu příliš nepomůže postavit funkční kopii dronu Global Hawk.

Diskuze (22) Další článek: První test profesionální grafiky Ampere A100 ukazuje výkon o 48 % vyšší než GeForce RTX 2080 Ti

Témata článku: Technologie, USA, Drony, Vojenství, Armáda, Námořnictvo, Grumman, Perský záliv, Záliv, Northrop, Írán, Dno, Předvádění, Pochybnost, Global Hawk, Propaganda


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17