Islandská technologie Carbfix zachycuje ze vzduchu uhlík a proměňuje ho v kámen

V rámci probíhající klimatické změny se postupně objevují nejrůznější technologie, jejichž společným cílem je zmírnit dopady lidské činnosti na atmosféru naší planety. Zajímavé řešení nabízí islandský startup Carbfix, na jehož financování se podílí i spoluzakladatel a předseda představenstva Microsoftu Bill Gates.

Firma vyvinula technologii, která (zjednodušeně řečeno) zachycuje uhlík ze vzduchu a vstřikuje ho do země, kde se mění na kámen. Umožňuje tak zachytávání a bezpečné skladování skleníkových plynů, které při vypouštění do atmosféry způsobují globální oteplování.

Zachytávání uhlíku

Generální ředitelka Edda Sif Pind Aradottir v rozhovoru pro zpravodajství Bloomberg uvedla: „Jedná se o technologii, kterou lze škálovat – je levná, úsporná a šetrná k životnímu prostředí. V zásadě děláme jen to, co příroda dělá už miliony let, takže pomáháme přírodě pomáhat si sama.“

Carbfix spolupracuje na svém řešení s firmou Climeworks AG, která vyrábí zařízení na zachytávání oxidu uhličitého přímo ze vzduchu. V současnosti mají v plánu rozšíření projektu v geotermální elektrárně Hellisheidi, kde by jejich řešení mělo zachytávat uhlíkové emise hned po uvolnění.

Tisková agentura Reuters uvádí, že v současnosti je na Islandu nainstalováno osm zařízení o velikosti běžného přepravního kontejneru. Ta zachycují a ukládají 50 tun oxidu uhličitého ročně, přičemž v plánu je postupné zvýšení kapacity na 4 000 tun ročně.

Prostě to funguje

Vzduch s emisemi je nasáván pomocí ventilátorů, přičemž je filtry zachytáván oxid uhličitý. Poté se CO2 spojí s vodou, čímž vzniká slabá kyselina, která je pumpována pod zem do čedičové horniny, kde se transformuje v pevné uhličitany. Aradottir uvádí, že tímto způsobem bylo během 2 let přeměněno na kámen 95 procent oxidu uhličitého.

Technologie může být zajímavá i z ekonomického hlediska. Carbfix na oficiálních stránkách tvrdí, že zpracování jedné tuny tímto procesem stojí kolem 25 dolarů (cca 550 Kč). To je mnohem méně než současná cena emisních povolenek, jež se v Evropě pohybuje okolo 40 eur (cca 1050 Kč).

Carbfix intenzivně spolupracuje s vědci na tom, aby technologie fungovala i na jiných druzích hornin. Cílem je dosáhnout v roce 2030 trvalého uložení 1 miliardy tun oxidu uhličitého. „Nikdy to nebude jediné řešení,“ dodává Aradottir. „Jsme ambiciózní a vkládáme velké naděje v to, že dokážeme tuto technologii přinést v měřítku v řádu gigatun, a že to dokážeme rychle, protože to svět potřebuje.“

Diskuze (23) Další článek: Do notebooků míří GeForce RTX 3050 a 3050 Ti. Nvidia tyto modely přitom ještě neohlásila

Témata článku: Technologie, Microsoft, Příroda, Výzkum, Startupy, CO2, Bill Gates, Evropa, Klimatická změna, Globální oteplování, Atmosféra, Znečištění, Island, Edda, Vzduch, Uhličitan, Reuters, CARB, Kámen, Uhlík, Bloomberg, Zachytávání, Oxid uhličitý, Kam, TunaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Uživatelé domácího NASu se obvykle spokojí s vytvořením jednoho uživatele, který má práva a přístupy ke všemu. Tím však značně snižují bezpečnost zařízení.

Jiří Kuruc
NávodyNAS
Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Nový engine rozhodně nabízí mnoho zábavy.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Technologie