Izrael má protiraketový laser. Z malé Cessny dělá mocnou zbraň a je řádově levnější než Iron Dome

  • Izraelská společnost Elbit Systems nedávno otestovala vysokoenergetický laserový systém
  • Ten byl umístěný na letounu a sestřeloval simulované drony
  • V budoucnu by mohl zneškoďnovat i jiné hrozby

Izrael je jednou ze zemí, které mají bohaté zkušenosti s drony. V dobrém i ve zlém. Vyrábějí a také vyvážejí celou řadu dronů. A zároveň jsou terčem útoků dronů, které používají jejich protivníci.

Izrael se v současné době proti těmto útokům brání sofistikovanými systémy protivzdušné obrany, jako je například Železná kopule (anglicky Iron Dome):

Fungují výtečně, ale jejich provoz je nesmírně nákladný. Proto by Izrael (spolu s ním i další státy) raději rozšířil možnosti obrany proti dronům a podobných hrozbám o laserovou obranu.

Laserové systémy nepotřebují munici a jejich provoz je mnohem levnější. Izraelská společnost Elbit Systems nedávno představila video, na kterém testuje vysokoenergetický laserový systém umístěný na letounu Cessna 208B Grand Caravan. Umístili ho do prostoru na levé straně, kde má letoun obvykle dveře od nákladního prostoru:

Během testu laserový systém zaútočil na tři letící drony. Na videu je patrné, jak laser elegantně sestřeluje jeden dron za druhým. Dva z těchto dronů se po zásahu intenzivním laserovým paprskem zřítily do Středozemního moře, třetí se rozpadl na kusy již za letu.

Nejen drony, ale i rakety?

Zároveň nejde jen o drony. Obranné systémy Iron Dome zaznamenaly během nedávné konfrontace s Hamásem nesporný úspěch, když zlikvidovaly většinu raketových útoků na území Izraele. Nicméně rakety systému Iron Dome jsou technicky vyspělé a každá z nich přijde na nemalých 40 až 50 tisíc dolarů.

Navíc se obvykle používají dvě na jednu raketu letící na Izrael. Pro jistotu. To znamená, že zneškodnění jedné rakety vyjde na více než 2 miliony Kč. Přitom protivník má náklady o řád nižší. A takových raket mohou útočit tisíce. Další problém je v tom, že vypálené rakety Iron Dome je nutné doplňovat, a to zaberte spoustu času a úsilí.

Laserová protivzdušná obrana by mohla nepříznivou situaci podstatně zlepšit. Laserový systém může pálit tak dlouho, dokud má k dispozici elektřinu. Zvládne prakticky neomezený počet výstřelů, jejichž cena je v podstatě daná cenou nafty používánou k výrobě elektřiny v agregátech.

Podstatné zlepšení by přinesla i možnost využívat proti raketovým útokům na Izrael obranu na palubě letounů. Iron Dome je sice mobilní, ale přesun z jedné strany Izraele na druhou mu trvá několik hodin. Letoun s laserovým systémem by to zvládl za pár minut.

Diskuze (34) Další článek: Videokonference s cizincem? Žádný problém, Zoom výrazně zlepší překlady

Témata článku: Technologie, Raketa, Drony, Zbraně, Laser, Izrael, Hamás, Laserový systém, Železná kopule, Iron Dům, Letoun, Cessna, Systém, Elbit Systems, Středozemní mořeAnatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View