Izrael představil nejnovější bojové robotické vozidlo REX MK II pro pozemní operace

  • Společnost Israel Aerospace Industries představila své nejnovější bojové robotické vozidlo
  • Je určené pro širokou škálu pozemních bojových či logistických misí
  • Jeho úkolem je především podpora pozemních jednotek

Izraelská armáda podle všeho sází nejen na letecké drony, ale i na pozemní robotická bojová vozidla. Na britském veletrhu obranných a bezpečnostních technologií Defence and Security Equipment International (DSEI) 2021, který proběhl ve dnech 12. až 15. září v Londýně, představil největší výrobce obranných technologií Izraele Israel Aerospace Industries (IAI) své nejnovější bojové robotické vozidlo.

Jde o bezosádkové vozidlo REX MK II, které se již prodává zákazníkům po celém světě. Je určené pro širokou škálu pozemních bojových či logistických misí. Nabízí pokročilou schopnost manévrování a uveze až 1,3 tuny nákladu.

Vozidlo REX MK II je vybaveno hybridním elektrickým pohonem všech čtyřech kol. Může operovat autonomně podle zadaných příkazů anebo ho může ovládat jeden operátor, prostřednictvím bezdrátové komunikace.

Úkolem REX MK II je především podpora pozemních jednotek v různých fázích vojenských operací. Může zajistit logistickou podporu a přepravovat munici, lékařské vybavení, vodu a jídlo.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně tak může evakuovat raněné či odvážet padlé. Vozidlo rovněž může provádět průzkum a získávat zpravodajské informace, k čemuž je vybavené soustavou elektro-optických senzorů a radarem.

Nechybí ani zbraně

REX MK II také poskytuje palebnou podporu. Vozidlo je vyzbrojené dálkově ovládanými zbraňovými systémy, včetně kulometu ráže 7,62 mm a těžkého kulometu ráže 12,7 mm (0.50 BMG). Díky výzbroji může podnikat dálkově řízené útoky nebo krýt vlastní jednotky palbou.

Jak uvádí Zvika Yarom z divize GM Land Division společnosti IAI, jejich cílem bylo vyvinout vozidlo schopné poskytnout všestrannou podporu pozemním jednotkám a především minimalizovat rizika, která  hrozí lidským vojákům. Jejich nový systém vychází z dlouholetých zkušeností s vývojem leteckých dronů i pozemních robotických vozidel.

V dnešní době již podobná vozidla operují na hranicích Izraele a jsou již nasazena u bojových jednotek. Zároveň stále roste poptávka po těchto vozidlech, takže jejich vývoj rozhodně nekončí.

Diskuze (4) Další článek: Microsoft po aktualizacích řeší zamrzání a pády aplikací, vydává „aktualizaci – neaktualizaci“

Témata článku: Technika, Vojenství, Roboti, Zbraně, Armáda, Izrael, Široká škála, BMG, Aerospace Industries, DSEI, Škála, Rex, Pozemní operace, Pozemní jednotky, Jednotka, IAI, Londýn, VozidloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze mobilu Motorola Moto G82. V hlavní roli OLED displej, stabilizace a velká baterie

Recenze mobilu Motorola Moto G82. V hlavní roli OLED displej, stabilizace a velká baterie

** Otestovali jsme zajímavý model střední třídy ** Motorola se soustředí na čistý Android, k němuž přidává bonusy ** Tím je stabilizovaný foťák, AMOLED displej či výdrž na jedno nabití

Martin Chroust
MotoRecenze
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft