Izrael při náletech v Sýrii poprvé použil nadzvukovou raketu Rampage

  • Izraelské vojenské letectvo má za sebou pozoruhodnou premiéru
  • Nedávno poprvé použilo novou nadzvukovou raketu vzduch-země
  • Tzv. Rampage je určena k likvidaci cenných a chráněných cílů

Izraelské vojenské letectvo, které je jedním z nejlepších a nejvíce efektivních na světě, má podle dostupných zpráv za sebou pozoruhodnou premiéru. Při nedávných náletech na vojenské cíle v Sýrii poprvé použilo nové nadzvukové rakety vzduch-země typu Rampage.

Šlo o početné letecké údery v oblasti města Masjaf na západě Sýrie. Izraelská letadla tam zaútočila v sobotu 13. dubna 2019 před úsvitem. Specialisté na analýzu satelitních snímků ze společnosti ImageSat International potvrdili, že Izrael vedl tento útok proti vojenské základně v Masjafu. Z rozboru satelitních snímků vyplynulo, že při útocích se Izraelcům podařilo zničit velký hangár a tři blízké budovy

Některé zdroje z vojenských kruhů uvedly, že izraelské letectvo nejspíš poprvé v bojové misi použilo svou nejnovější nadzvukovou raketu Rampage. Tato raketa je přitom určená k likvidaci cenných a chráněných cílů. Na jejím vývoji se podílely izraelské společnosti Israel Aerospace Industries (IAI) a Israel Military Industry Systems (IMI).

Přednosti Rampage

Rampage je nadzvukovou raketou dalekého dosahu typu vzduch-země, která je určena k misím typu „udeř a uteč“ na vzdálenosti ve stovkách kilometrů. Je vybavená pokročilou navigací, která jí poskytuje vysokou přesnost zásahu. Může operovat ve dne i v noci, za každého počasí. Oproti konkurenci údajně zaručuje velmi nízké náklady na jednu misi.

Mezi přednostmi této střely je i možnost ovládat její ničivou sílu. Díky tomu jde o chirurgicky přesnou zbraň, která způsobí jen minimální vedlejší škody, i když mezi odpálením z letounu a zásahem cíle může strávit poměrně dlouhou dobu ve vzduchu.

Novou raketu mohou využívat různé útočné letouny izraelského letectva, včetně jejich strojů McDonnell Douglas F-15 Eagle, General Dynamics F-16 Fighting Falcon a Lockheed Martin F-35 Lightning II. Po odpálení z letounu může raketa zničit třeba protivníkovy protiletecké systémy, velitelství, muniční a zbrojní sklady nebo logistická centra.

Raketa Rampage vznikla původně pod názvem MARS jako letecká varianta dělostřeleckého raketového systému EXTRA (EXTended Range Artillery) od společnosti Israel Military Industry Systems (IMI).

Tyto 4,7 metru dlouhé rakety ráže 306 mm a o hmotnosti 570 kg může odpalovat izraelský raketomet LYNX (který vyrábí rovněž IMI) nebo i řada jiných podobných raketových systémů. Rakety EXTRA mohou nést hlavici o hmotnosti 120 kg do vzdálenosti 150 km, s přesností zásahu 10 metrů.

Diskuze (69) Další článek: Květnové Windows 10 znemožní nutit uživatele ke změně hesla

Témata článku: Technika, Vojenství, Letadla, Raketa, Mars, Armáda, Zbraně, Izrael, Letectvo, Sýrie, Raketový systém, Rampage, IAI, Nálet, Extra, Vzduch-země, Satelitní snímek, Letoun, RST, Stovka kilometrů, Velitelství, Úsvit, McDonnell Douglas, Odpálení, Aerospace IndustriesNové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Elden Ring se odkládá, dočkáme se jej v únoru

Elden Ring se odkládá, dočkáme se jej v únoru

Přihlásit se můžete i do uzavřeného testu hry, který se uskuteční v listopadu.

Michal Maliarov
Elden RingFromSoftware
Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Po prvních obrázcích přichází také první teaser trailer.

Michal Maliarov
FPSVideoAdventury
Vy a počítač: Od kdy byste svým dětem povolili sociální sítě?
redakce
Vy a počítačSociální sítěAnkety