Izrael rozšiřuje nabídku zbraní k elektronickému válčení proti dronům

  • Společnost Israel Aerospace Industries představila dva nové přírůstky do svého portfolia systémů pro elektronický boj
  • Ty mají čelit širokému spektru hrozeb na souši a na moři
  • Jde o nové varianty systému Scorpius, které jsou založené na technologii AESA

Izraelská společnost Israel Aerospace Industries (IAI) nedávno představila dva nové přírůstky do svého portfolia systémů pro elektronický boj. V tomto případě jde o systémy, které mají čelit širokému spektru hrozeb na souši a na moři. Jde o nové varianty systému Scorpius, které jsou založené na technologii AESA (Active electronically scanned array).

Klepněte pro větší obrázek

Nové systémy Scorpius G (Ground-based) and Scorpius N (Naval) navazují na předešlé varianty systému Scorpius, které mají podobu kontejnerů pro letouny, systémy Scorpius SP (Self-protection) a SJ (Standoff jammer), plus pozemní verzi Scorpius T, určenou pro výcvik.

Systémy rodiny Scorpius jsou určené k zásahům proti většímu počtu hrozeb současně. Využívají rušení rádiové komunikace cílů. Díky použití technologie AESA je možné těmito systémy krýt poměrně velký prostor, například celou válečnou loď proti útokům protilodních střel dlouhého doletu nebo třeba celých kolon obrněných vozidel.

Jak uvádí Gideon Fostick z vedení Israel Aerospace Industries, systémy Scorpius mohou detekovat všechny potenciální hrozby na okolní obloze, třeba i stovky cílů najednou, a pak na každý z nich pošlou cílený paprsek pro rušení rádiové komunikace s operátory protivníka.

AESA dokáže pokrýt velký počet cílů zároveň

Koncept elektronického boje s využitím rušících rádiových vln není úplně nový. Obvykle ale nabízí jen omezené využití. Tradiční „talířovou“ anténu je možné nasměrovat jen určitým směrem a v případě hrozeb z různých směrů je nutné s takovým zařízením řešit hrozby postupně.

Systémy Scorpius používají technologii AESA, která je schopná pokrýt velký počet cílů zároveň přesnými elektronickými údery. Podobně technologii AESA využívá například program elektronického boje amerického námořnictva AN/SLQ-32(V)7 Surface Electronic Warfare Improvement Program Block III (SEWIP Block III).

Společnost Israel Aerospace Industries má dlouhou historii vývoje radarů AESA pro rozmanité aplikace. Jsou také součástí systémů Iron Dome, takže lze říct, že jsou prověřené bojem. Systémy Scorpius pro elektronický boj představují nový typ uplatnění těchto pozoruhodných radarů v praxi.

Diskuze (1) Další článek: Samsung chystá OLED panely i pro monitory. První na řadě bude mít úhlopříčku 34"

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,