Izrael úspěšně otestoval pokročilou verzi obranného systému Iron Dome

  • Iron Dome, čili „Železná kopule“, je mobilní systém protivzdušné obrany
  • Byl navržený tak, aby likvidoval rakety krátkého doletu a dělostřelecké či minometné projektily
  • Nedávno proběhly testy pokročilé verze Iron Dome

Iron Dome, čili „Železná kopule“, je mobilní systém protivzdušné obrany, který pro izraelskou armádu vyvinuly společnosti Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries. Motivací k jeho vzniku byly neustálé palestinské útoky z pásma Gazy, které stály život mnoho Izraelců a způsobovaly velké ekonomické i psychologické škody.

Iron Dome byl navržený tak, aby likvidoval rakety krátkého doletu a dělostřelecké či minometné projektily, které přilétají ze vzdálenosti 4 až 70 kilometrů. První funkční systém byl nasazen 27. března 2011 u města Beer Ševa a 7. dubna téhož roku tam poprvé úspěšně zlikvidoval raketu BM-21 Grad, vypálenou z pásma Gazy.

Izraelské ministerstvo obrany na počátku února 2021 oznámilo, že Israel Missile Defense Organization a společnost Rafael Advanced Defense Systems uskutečnili sérii úspěšných testů nové pokročilé verze systému Iron Dome. Tyto testy zahrnovaly simulované hrozby moderního typu, s nimiž se izraelská armáda může setkat v současných konfliktech, ať už na souši anebo na moři.

Podle zmíněné tiskové zprávy by izraelské letectvo Israeli Air Force mělo již brzy dostat upgradované systémy Iron Dome pro operační nasazení. Tyto systémy budou také instalovány na nových korvetách izraelského námořnictva třídy Sa’ar 6 a stanou se klíčovým prvkem ochrany izraelských zařízení ve vodách jejich výlučné ekonomické zóny. Jak izraelské letectvo, tak i námořnictvo se přitom účastnily testů, které probíhaly na základně v centrálním Izraeli.

Úpěšnost přes 90 %

Jak uvádějí Rafael Advanced Defense Systems, Iron Dome je momentálně nejvíce vytížený systém raketové protivzdušné obrany na světě. Má již na svém kontě přes 2 tisíce zásahů proti raketám a střelám protivníka.

Úspěšnost systému je přitom velmi solidní, přes 90 procent. Iron Dome je velmi flexibilní platforma. Může chránit jednotky v poli během vojenských operací, stejně jako předsunuté či stálé vojenské základny, osídlené oblasti či ekonomické zóny, proti rozmanitým hrozbám, přicházejícím z menší vzdálenosti.

V říjnu 2020 Rafael Advanced Defense Systems odeslali první ze dvou baterií systému Iron Dome do Spojených států. O pořízení úspěšného systému Iron Dome uvažuje také například NATO, Indie nebo Jižní Korea.

Titulní foto: Israel Defense Forces, CC BY-NC 2.0

Diskuze (2) Další článek: Aplikace Trello dostala moderní kabátek. Přináší nové logo, nástroje a pohledy na správu projektů

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Raketa, Jižní Korea, Armáda, Indie, NATO, Izrael, Defence Blog, Protivzdušná obrana, Systém, Železná kopule, Aerospace Industries, Iron Dům, Mobilní systém, Ministerstvo obrany, Defense Systems, Pokročilá verze, Gaza, Obranný systémSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Zavzpomínejte na retro: Playdate je kapesní konzole s kličkou a černobílým displejem

Zavzpomínejte na retro: Playdate je kapesní konzole s kličkou a černobílým displejem

Je jasné, kdo momentálně dominuje mezi kapesními konzolemi. Občas se ale najde projekt, který se klasické hraní snaží trochu okořenit o něco nového.

Martin Nahodil
KonzoleHandheldy