Izraelská armáda nasadila na hranicích s Libanonem trebuchet se zápalnými střelami

  • Izraelští vojáci na hranici s Libanonem používají k vrhání zápalných projektilů přes hraniční zeď trebuchet
  • Tato technologie se od středověku prakticky nezměnila
  • Moderní trebuchet je jen menší a instalovaný na přívěsu

Od brutálního útoku na Izrael 7. října 2023 byla zveřejněna celá řada záběrů z bojů, často děsivých. Některé jsou velmi unikátní, protože zahrnují nové, doposud nevídané zbraně či technologie. Zatím se ale ještě neobjevilo nic tak dech beroucího a bizarního zároveň, jako je mobilní izraelský trebuchet.

Od středy 12. června (2024) koluje na sociálních sítích video, které ukazuje izraelské vojáky na hranici s Libanonem, jak používají trebuchet k vrhání zápalných projektilů přes hraniční zeď. Je to zvláštní pocit, vidět vojáky jedné z nejmoderněji vybavených a vycvičených armád světa, jak používají středověkou technologii.

Trebuchet v úzkém smyslu je katapult, který používá protizávaží. Představoval jednu z nejúčinnějších zbraní celého středověku. Trebuchet odpaluje těžší projektily než tradiční katapulty, jejichž původ sahá do starověku a projektily doletí do větší vzdálenosti. Neodolaly mu ani velmi pevné hradby.

Původ trebuchetu sice není úplně jasný, ale většina odborníků se shodne, že sahá přinejmenším do přelomu 12. a 11. století. Zvláštní shodou okolností pocházejí nejstarší známé případy nasazení trebuchetu do bojů právě z Blízkého východu, kde ho používali muslimové proti opevněním, což na vlastní kůži poznali i křižáci.

Bližší pohled na trebuchet izraelské armády prozradí, že se technologie od středověku prakticky nezměnila. Tedy s tím, že moderní trebuchet je podstatně menší než jeho středověcí předchůdci a je instalovaný na přívěsu, což z něj dělá slušně mobilní zbraňový systém.

Jen pouhý žert?

Zveřejnění záběrů s trebuchetem nejprve vyvolalo dohady, že jde o žert. Nebylo by to poprvé, bojové operace představují nesmírnou zátěž na psychiku a vojáci si občas ulevují od stresu podobným způsobem. V tomto případě ale využití trebuchetu objasnila izraelská armáda. Nejde o tajnou technologii a není příliš důvod k utajování.

Izraelští vojáci s trebuchetem odpalují zápalné projektily, jejichž složení ale není známé. Účelem tohoto postupu je vypalovat hustou vegetaci v těsné blízkosti hraniční zdi.

V tuto roční dobu je to poměrně snadné, protože vegetace je již velmi suchá. Vegetaci v oblasti hranice často využívají bojovníci Hizballáhu, když se plíží do Izraele anebo když ho ostřelují z bezprostřední blízkosti.

Izraelci mají v poslední době obavy zejména z íránských protitankových střel Almas. Střelu tohoto typu zřejmě nedávno použil Hizballáh při útoku na ceněný izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome. Odstranění vegetace v oblasti hranic usnadní odhalovat palebné pozice Hizballáhu.

Titulní foto je pouze ilustrační.

Diskuze (12) Další článek: Na Floridě bojují proti komárům pomocí dronů. Snadno se dostanou do nepřístupných oblastí

Témata článku: , , ,