Izraelské námořnictvo testuje námořní verzi systému Iron Dome. Má chránit plavidla a pevné objekty v moři

  • Výrobce Iron Dome před časem představil novou variantu svého systému
  • Je známá pod názvem Naval Iron Dome nebo také C-Dome
  • Počítá se s ní pro ochranu menších vojenských plavidel a stacionárních námořních objektů
Foto: Rafael Advanced Defense Systems
Izraelské námořnictvo testuje námořní verzi systému Iron Dome. Má chránit plavidla a pevné objekty v moři | Foto: Rafael Advanced Defense Systems

Iron Dome, čili „Železná kopule“ je dnes již legendární mobilní systém protivzdušné obrany, který je určený k likvidaci raket a minometných projektilů. Vznikl kvůli neustálým útokům z Pásma Gazy na Izrael a dnes již má za sebou velké množství obranných zásahů s vysokým procentem úspěšnosti.

Ve své původní verzi je Iron Dome určený k operacím na souši. Výrobce systému, společnost Rafael Advanced Defense Systems, nicméně v říjnu 2014 představil námořní variantu Naval Iron Dome, zvanou též C-Dome.

Počítá se s ním pro ochranu menších vojenských plavidel, jako jsou čluny pobřežní stráže nebo korvety, a také pro stacionární námořní objekty, jako jsou ropné vrty.

První úspěšné testy

Izrael nedávno uskutečnil úspěšné testy systému C-Dome s ostrou střelbou a obranou proti více cílům zároveň. Testovaný systém je instalovaný na palubě korvety INS Magen, plavidla třídy Sa'ar 6.

Izralské námořnictvo má celkem 4 tyto zbrusu nové a silně vyzbrojené korvety. Jejich úkolem by mělo být především hlídkování ve Středozemním moři a ochrana těžebního průmyslu, zejména v místech izraelských ložisek ropy a zemního plynu.

Námořní systém C-Dome je určený k ochraně jednotlivých lodí a celých námořních skupin před raketovými útoky. Tato verze obsahuje „zásobník“ s 10 vertikálně odpalovanými střelami Tamir, které pokrývají 360 stupňů okolního prostoru. V tom se námořní C-Dome liší od pozemní verze, jejíž dosah v prostoru je omezený a nemá k dispozici takový zásobník.

Další odlišností či výhodou námořního systému C-Dome od Iron Dome je, že nepotřebuje k řízení palby vlastní radar. Využívá radar lodi, v tomto případě pokročilý námořní radarový systém Adir (EL/M-2248 MF-STAR) s aktivním elektronickým snímáním (AESA).

Podle informací společnosti Rafael testy systému C-Dome zahrnovaly obranu korvety proti kombinovaným útokům balistických raket, střel s plochou dráhou letu a dronů.

Jak prohlásil Moshe Patel, ředitel organizace Israel Missile Defense Organization, testy námořního systému C-Dome na palubě plující válečné lodi představují další historický milník ve vývoji celého systému Iron Dome. C-Dome obstál a všechny hrozby zlikvidoval s chirurgickou přesností.

Diskuze (1) Další článek: Winamp 6 stále nepřišel, zato si budete moci koupit původní skin jako NFT

Témata článku: Technologie, Vojenství, Námořnictvo, Armáda, Moře, Lodě, Izrael, Magen, AESA, Systém, Středozemní moře, C-Dome, INS, Plavidlo, Rafael, Verze, Objekt, Verze systému, Iron DůmSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

V naší recenzi můžete zjistit, proč tomu tak je.

Michal Maliarov
KooperaceEvil Dead: The GameByznys
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět