Izraelské námořnictvo testuje námořní verzi systému Iron Dome. Má chránit plavidla a pevné objekty v moři

  • Výrobce Iron Dome před časem představil novou variantu svého systému
  • Je známá pod názvem Naval Iron Dome nebo také C-Dome
  • Počítá se s ní pro ochranu menších vojenských plavidel a stacionárních námořních objektů

Iron Dome, čili „Železná kopule“ je dnes již legendární mobilní systém protivzdušné obrany, který je určený k likvidaci raket a minometných projektilů. Vznikl kvůli neustálým útokům z Pásma Gazy na Izrael a dnes již má za sebou velké množství obranných zásahů s vysokým procentem úspěšnosti.

Ve své původní verzi je Iron Dome určený k operacím na souši. Výrobce systému, společnost Rafael Advanced Defense Systems, nicméně v říjnu 2014 představil námořní variantu Naval Iron Dome, zvanou též C-Dome.

Počítá se s ním pro ochranu menších vojenských plavidel, jako jsou čluny pobřežní stráže nebo korvety, a také pro stacionární námořní objekty, jako jsou ropné vrty.

První úspěšné testy

Izrael nedávno uskutečnil úspěšné testy systému C-Dome s ostrou střelbou a obranou proti více cílům zároveň. Testovaný systém je instalovaný na palubě korvety INS Magen, plavidla třídy Sa'ar 6.

Izralské námořnictvo má celkem 4 tyto zbrusu nové a silně vyzbrojené korvety. Jejich úkolem by mělo být především hlídkování ve Středozemním moři a ochrana těžebního průmyslu, zejména v místech izraelských ložisek ropy a zemního plynu.

Námořní systém C-Dome je určený k ochraně jednotlivých lodí a celých námořních skupin před raketovými útoky. Tato verze obsahuje „zásobník“ s 10 vertikálně odpalovanými střelami Tamir, které pokrývají 360 stupňů okolního prostoru. V tom se námořní C-Dome liší od pozemní verze, jejíž dosah v prostoru je omezený a nemá k dispozici takový zásobník.

Další odlišností či výhodou námořního systému C-Dome od Iron Dome je, že nepotřebuje k řízení palby vlastní radar. Využívá radar lodi, v tomto případě pokročilý námořní radarový systém Adir (EL/M-2248 MF-STAR) s aktivním elektronickým snímáním (AESA).

Podle informací společnosti Rafael testy systému C-Dome zahrnovaly obranu korvety proti kombinovaným útokům balistických raket, střel s plochou dráhou letu a dronů.

Jak prohlásil Moshe Patel, ředitel organizace Israel Missile Defense Organization, testy námořního systému C-Dome na palubě plující válečné lodi představují další historický milník ve vývoji celého systému Iron Dome. C-Dome obstál a všechny hrozby zlikvidoval s chirurgickou přesností.

Diskuze (1) Další článek: Winamp 6 stále nepřišel, zato si budete moci koupit původní skin jako NFT

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,