Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

  • Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST
  • To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům
  • Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu
Foto: Elbit Systems
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům | Foto: Elbit Systems

Trendem ve vývoji obrněných vozidel jsou v dnešní době autonomní bojová vozidla. Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům, které teď měli možnost shlédnout návštěvníci mezinárodního veletrhu pozemních zbrojních technologií v Paříži Eurosatory.

ROBUST je nabitý moderními systémy. Základ tvoří robotická platforma BLR-2, která je vybavená autonomní bojovou věží s kanonem ráže 30 mm, původně vyvinutou pro nové izraelské obrněné vozidlo Eitan AFV.

ROBUST má rovněž k dispozici systém aktivní ochrany „Iron Fist“, vyvinutý v Elbit Systems, dále pak pokročilé systémy kontroly palby a managementu misí, plus „robotický“ kit pro autonomní ovládání vozidla a kit pro pasivní detekci od Elbit Systems a Foresight. Jak je v současnosti obvyklé, ROBUST si veze dron (případně drony), který je možné vyslat na průzkum, společně se systémem pro jeho vypuštění a vyzvednutí.

Technologický demonstrátor ROBUST, který vytvořila izraelská oddělení výzkumu a vývoje zbrojních technologií DDR&D (Directorate of Defense Research & Development) a Tank & APC Directorate, disponuje pokročilými manévrovacími schopnostmi a může vézt rozmanitý náklad.

Ve dne i v noci, za každého počasí...

V budoucnu by měl být ROBUST vyzbrojen odpalovacím zařízením IAI a protitankovými střelami Spike, jejichž výrobcem je Rafael Advanced Defense Systems. Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, ve dne i v noci, za každého počasí a prakticky v každém terénu.

Model jeho autonomního provozu je založený na jednoduchosti, minimálním zapojování lidských operátorů a možnosti integrace s dalšími autonomními systémy rozmanitých typů.

Systém ROBUST vznikl jako součást programu „autonomního bojiště“, na němž v Izraeli pracují DDR&D, ve spolupráci s Tank & APC Directorate. Je vytvořený v rámci otevřené architektury, kvůli snadnému zapojení dalších systémů, včetně budoucích technologií, které by měly tomuto bojovému vozidlu poskytnout další nástroje a možnosti při jeho operacích.

Vozidlo ROBUST je vyvrcholením dlouholetého úsilí a investic. V příštím roce (2023) by měly být zahájeny testy v terénu, s různými scénáři využití tohoto pozoruhodného obrněnce.

Diskuze (21) Další článek: Tahle studie udělá Čechům radost. Jedno pivo denně zlepšuje střevní mikroflóru

Témata článku: Technologie, Technika, Vojenství, Roboti, Armáda, Izrael, Terén, Pěchota, IAI, Paříž, Elbit Systems, Spike, ROBUST, Obrněnci, Tank, Obrněné vozidloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tom Soderstrom: 14 let šéfoval v NASA JPL a dnes v Amazonu dohlíží na space economy [rozhovor]

Tom Soderstrom: 14 let šéfoval v NASA JPL a dnes v Amazonu dohlíží na space economy [rozhovor]

** Vesmír čeká masivní komercializace stejně jako kdysi internet ** Někdejší CTIO z laboratoře NASA JPL věří, že to zachrání planetu ** Dnes proto jako šéffuturolog radí Amazonu

Jakub Čížek
NASAVesmírAmazon
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware