Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

  • Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST
  • To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům
  • Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Trendem ve vývoji obrněných vozidel jsou v dnešní době autonomní bojová vozidla. Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům, které teď měli možnost shlédnout návštěvníci mezinárodního veletrhu pozemních zbrojních technologií v Paříži Eurosatory.

ROBUST je nabitý moderními systémy. Základ tvoří robotická platforma BLR-2, která je vybavená autonomní bojovou věží s kanonem ráže 30 mm, původně vyvinutou pro nové izraelské obrněné vozidlo Eitan AFV.

ROBUST má rovněž k dispozici systém aktivní ochrany „Iron Fist“, vyvinutý v Elbit Systems, dále pak pokročilé systémy kontroly palby a managementu misí, plus „robotický“ kit pro autonomní ovládání vozidla a kit pro pasivní detekci od Elbit Systems a Foresight. Jak je v současnosti obvyklé, ROBUST si veze dron (případně drony), který je možné vyslat na průzkum, společně se systémem pro jeho vypuštění a vyzvednutí.

Technologický demonstrátor ROBUST, který vytvořila izraelská oddělení výzkumu a vývoje zbrojních technologií DDR&D (Directorate of Defense Research & Development) a Tank & APC Directorate, disponuje pokročilými manévrovacími schopnostmi a může vézt rozmanitý náklad.

Ve dne i v noci, za každého počasí...

V budoucnu by měl být ROBUST vyzbrojen odpalovacím zařízením IAI a protitankovými střelami Spike, jejichž výrobcem je Rafael Advanced Defense Systems. Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, ve dne i v noci, za každého počasí a prakticky v každém terénu.

Model jeho autonomního provozu je založený na jednoduchosti, minimálním zapojování lidských operátorů a možnosti integrace s dalšími autonomními systémy rozmanitých typů.

Systém ROBUST vznikl jako součást programu „autonomního bojiště“, na němž v Izraeli pracují DDR&D, ve spolupráci s Tank & APC Directorate. Je vytvořený v rámci otevřené architektury, kvůli snadnému zapojení dalších systémů, včetně budoucích technologií, které by měly tomuto bojovému vozidlu poskytnout další nástroje a možnosti při jeho operacích.

Vozidlo ROBUST je vyvrcholením dlouholetého úsilí a investic. V příštím roce (2023) by měly být zahájeny testy v terénu, s různými scénáři využití tohoto pozoruhodného obrněnce.

Diskuze (21) Další článek: Tahle studie udělá Čechům radost. Jedno pivo denně zlepšuje střevní mikroflóru

Témata článku: Technologie, Technika, Vojenství, Roboti, Armáda, Izrael, Tank, Terén, Nový obrněnec, Pro, Spike, EIT, IAI, ROBUST, Elbit Systems, Obrněné vozidlo, Paříž, Obrněnci, Pěchota, ISR