Izraelský systém Jaguar je prvním robotickým pohraničníkem

  • Izraelské ozbrojené síly nedávno představily nový semiautonomní robotický systém
  • Jmenuje se Jaguar a může do značné míry zastat roli pohraničníka
  • V současné době jsou tito roboti začleňováni do jednotek izraelské divize Gaza

Izraelské ozbrojené síly (IDF, Israel Defense Forces) nedávno představily nový semiautonomní robotický systém Jaguar. Podle vyjádření představitelů IDF jde o jednoho z prvních vojenských robotů na světě, kteří mohou do značné míry zastat roli pohraničníků.

V současné době jsou tito roboti začleňováni do jednotek izraelské divize Gaza (Gaza Division). Tato divize operuje na jihu Izraele, v oblasti pásma Gazy a jeho okolí. Roboti Jaguar tedy vstupují na pořádně horkou půdu.

Jak uvádí IDF, Jaguar je vybavený spoustou senzorů a automatickým řízením. Zároveň má k dispozici pokročilý palebný systém a dálkově ovládaný systém pro komunikaci s veřejností.

Díky svému vybavení představuje Jaguar vyspělý robotický vojenský systém, který by měl obstát ve složité situaci dnešní doby. Jméno dostal kvůli výtečné schopnosti manévrovat. Všechny své přednosti teď roboti Jaguar mohou uplatnit na hranicích Izraele.

Kulomet, kamery i autodestrukční zařízení

Tvůrcem systému Jaguar je státní společnost Israel Aerospace Industrie (IAI), významný výrobce pokročilých vojenských i civilních hi-tech systémů, leteckých, pozemních i námořních. Šestikolový robot má k dispozici kulomet FN MAG ráže 7,62 mm, který pálí ve stoje i za jízdy.

Jaguar využívá kamery s vysokým rozlišením, a také výkonné osvětlení, které není na horké hranici k zahození. Z preventivních důvodů je robot vybavený autodestrukčním zařízením, aby nepadl do rukou protivníkovi.

Nejvíce pozornosti si získalo semiautonomní řízení robota Jaguar. Robot se dokáže vlastním řízením dostat na zvolené místo určení. Jeho inteligence si všimne překážek a dovede se jim vyhnout, s pomocí pokročilých senzorů, navigace a ovládání vozidla. Po celou dobu je ale robot zároveň pod dohledem lidských operátorů IDF, kteří mohou kdykoliv zasáhnout.

Podle podplukovníka Nathana Kupersteina, který vede oddělení autonomie a robotiky v rámci skupiny IDF Land Technology Division, představuje Jaguar zásadní technologický pokrok. Je to do značné míry nezávislý robot, jehož účelem je omezit kontakt mezi lidskými vojáky a protivníkem a tím pádem snížit riziko pro tyto vojáky.

Diskuze (5) Další článek: Rezignoval šéf nejhodnotnějšího startupu světa, kterému patří TikTok. Přiznal vlastní nedostatky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,