Izraelský systém Jaguar je prvním robotickým pohraničníkem

  • Izraelské ozbrojené síly nedávno představily nový semiautonomní robotický systém
  • Jmenuje se Jaguar a může do značné míry zastat roli pohraničníka
  • V současné době jsou tito roboti začleňováni do jednotek izraelské divize Gaza
Izraelský systém Jaguar je prvním robotickým pohraničníkem | Foto: Israel Defense Forces

Izraelské ozbrojené síly (IDF, Israel Defense Forces) nedávno představily nový semiautonomní robotický systém Jaguar. Podle vyjádření představitelů IDF jde o jednoho z prvních vojenských robotů na světě, kteří mohou do značné míry zastat roli pohraničníků.

V současné době jsou tito roboti začleňováni do jednotek izraelské divize Gaza (Gaza Division). Tato divize operuje na jihu Izraele, v oblasti pásma Gazy a jeho okolí. Roboti Jaguar tedy vstupují na pořádně horkou půdu.

Jak uvádí IDF, Jaguar je vybavený spoustou senzorů a automatickým řízením. Zároveň má k dispozici pokročilý palebný systém a dálkově ovládaný systém pro komunikaci s veřejností.

Díky svému vybavení představuje Jaguar vyspělý robotický vojenský systém, který by měl obstát ve složité situaci dnešní doby. Jméno dostal kvůli výtečné schopnosti manévrovat. Všechny své přednosti teď roboti Jaguar mohou uplatnit na hranicích Izraele.

Kulomet, kamery i autodestrukční zařízení

Tvůrcem systému Jaguar je státní společnost Israel Aerospace Industrie (IAI), významný výrobce pokročilých vojenských i civilních hi-tech systémů, leteckých, pozemních i námořních. Šestikolový robot má k dispozici kulomet FN MAG ráže 7,62 mm, který pálí ve stoje i za jízdy.

Jaguar využívá kamery s vysokým rozlišením, a také výkonné osvětlení, které není na horké hranici k zahození. Z preventivních důvodů je robot vybavený autodestrukčním zařízením, aby nepadl do rukou protivníkovi.

Nejvíce pozornosti si získalo semiautonomní řízení robota Jaguar. Robot se dokáže vlastním řízením dostat na zvolené místo určení. Jeho inteligence si všimne překážek a dovede se jim vyhnout, s pomocí pokročilých senzorů, navigace a ovládání vozidla. Po celou dobu je ale robot zároveň pod dohledem lidských operátorů IDF, kteří mohou kdykoliv zasáhnout.

Podle podplukovníka Nathana Kupersteina, který vede oddělení autonomie a robotiky v rámci skupiny IDF Land Technology Division, představuje Jaguar zásadní technologický pokrok. Je to do značné míry nezávislý robot, jehož účelem je omezit kontakt mezi lidskými vojáky a protivníkem a tím pádem snížit riziko pro tyto vojáky.

Diskuze (5) Další článek: Rezignoval šéf nejhodnotnějšího startupu světa, kterému patří TikTok. Přiznal vlastní nedostatky

Témata článku: Technologie, Vojenství, Roboti, Armáda, Izrael, Robot, Gaza, Divize, Jaguar, IAI, IDF, Ozbrojené síly, Robotický systém, Značná míra, SystémSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
The Lord of the Rings: Gollum vyjde v září na všechny platformy

The Lord of the Rings: Gollum vyjde v září na všechny platformy

Po menším odkladu se konečně dočkáme už na podzim.

Michal Maliarov
Lord of the Rings: GollumDaedalic Entertainment
Fanouškovské Halo na Unreal Enginu 5 vypadá skoro lépe než originál
Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět